Sanktuarium w Kałkowie-Godowie i jego dzieje

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie i jego dzieje

Jest niezwykle ciekawym miejscem i dla turystów – krajoznawców, i dla tych, którzy chętnie uczestniczą w pielgrzymkach. Sanktuarium w Kałkowie-Godowie staje się coraz ważniejszym punktem na mapie województwa świętokrzyskiego, a pielgrzymki na jego teren zaglądają coraz chętniej. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej powstało na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą wsi. Zarówno Kałków, jak i Godów, są osadami mogącymi się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza. Nad tymi osadami, leżącymi na północnych stokach Łysogór, przed wiekami sprawowali pieczę biskupi krakowscy, przy czym folwark biskupi znajdował się na terenie Godowa. Nie zmienia to jednak faktu, iż i Kałków, i Godów, były przez wiele lat oddawane w dzierżawę jako całość, stąd też podwójna nazwa miejscowości i fakt, iż są one przez wielu traktowane jako całość, nie powinny być zbyt wielkim zaskoczeniem. Podwójna nazwa dotyczy też sanktuarium, które – jako jeden z najmłodszych obiektów tego typu na terenie województwa świętokrzyskiego – bardzo szybko zdobyło wielką popularność wśród pątników oraz turystów szukających niezwykłych atrakcji. Co można zobaczyć w chwili, gdy celem pielgrzymki stanie się to właśnie sanktuarium?
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej powstało w latach 80-tych XX wieku, a inicjatorem jest założenia był ksiądz Czesław Wala. To dzięki niemu w Kałkowie – Godowie powstał dwupoziomowy kościół, będący dziś miejscem tak chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów z całej Polski. Projekt Świątyni Bolesnej Królowej Polski wykonał inż. Roman Wdowicz z Kielc. Choć kościół jest obiektem współczesnym, jego wystrój nawiązuje do sztuki barokowej. W kościele górnym, w ołtarzu głównym, znajduje się główny obiekt kultu – kopia obrazu Bolesnej Królowej Polski z Lichenia. W kościele górnym można też zobaczyć dwie kaplice: Wieczystej Adoracji oraz Miłosierdzia Bożego. W kościele dolnym warto z kolei zwrócić uwagę na ołtarz z obrazem przedstawiającym św. Brata Alberta Chmielewskiego oraz na kaplicę, która została poświęcona żołnierzom AK. W tej kaplicy wyróżnia się kopia wizerunku Matki Bożej Bolesnej z Kapliczki na Wykusie – wzgórzu, które w czasie II wojny światowej było miejscem niezwykle ważnym dla partyzantów działających na ziemi kieleckiej.

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie to miejsce kultu maryjnego, a jednocześnie pamięci o najtragiczniejszych wydarzeniach w dziejach państwa polskiego. Tu wiara i lekcja historii łączą się ze sobą, dzięki czemu każdy z nas może w tym miejscu poczuć się wyjątkowo. Wszystko to sprawia, że wycieczki i pielgrzymki do tego świętokrzyskiego sanktuarium cieszą się coraz większą popularnością, a chętnych na zapoznanie się z dziejami tego miejsca wciąż przybywa.

Dodaj komentarz