Co trzeba wiedzieć przed wyruszeniem w podróż autostopem?

Podróżowanie autostopem jest tanim sposobem na zwiedzenie interesujących miejsc oraz zawarcie nowych znajomości. Obecnie nie wiąże się z dużym zagrożeniem i niewygodą, więc planując letni wypoczynek, warto wziąć pod uwagę tę opcję.

Niezbędnik autostopowicza

Przed wyruszeniem w drogę autostopem należy zadbać o to, by bagaż był prawidłowo spakowany. Muszą znaleźć się w nim wszystkie rzeczy, niezbędne w trakcie podróży. Zalicza się do nich:

  • namiot – lekki do niesienia i szybko rozkładający się, by można było się w nim przespać w razie braku innej opcji noclegowej,
  • śpiwór – warto mieć go przy sobie nawet w upalnych miesiącach, gdyż wtedy noce też mogą być zimne,
  • wygodna karimata,
  • buty, w których można pokonać wiele kilometrów bez ryzyka otarć np. adidasy, sandały trekingowe czy trapery, jeśli wybieramy się w wysokie góry,
  • odzież – zarówno na słoneczną, jak i chłodną pogodę oraz ubrania przeciwdeszczowe,
  • nakrycie głowy,
  • sztućce, kubek i naczynia, by móc samodzielnie przygotować sobie posiłek,
  • suchy prowiant np. zupy w proszku, konserwy, kabanosy, herbata w woreczkach.

Autostopowicz powinien również zadbać o to, by sam bagaż był wygodny do niesienia i miał możliwość doczepienia namiotu czy karimaty. W tym przypadku najlepiej sprawdza się plecak.

Kilka dobrych rad na udaną podróż autostopem

W trakcie podróży autostopem na pierwszym trzeba kłaść własne bezpieczeństwo, być w ciągłym kontakcie z bliskimi i informować ich o swoim położeniu, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji mogli wezwać pomoc. Warto odnosić się z kulturą i szacunkiem do spotkanych na swojej drodze ludzi. Należy pamiętać też o uśmiechu i schludnym wyglądzie, by nie odstraszać kierowców. Warto wiedzieć, że najłatwiej znaleźć kierowcę, który zgodzi się na podwózkę na stacjach benzynowych czy parkingach, lecz nie wolno tego robić na autostradach, gdyż można nawet dostać mandat. Gdy już uda się złapać przysłowiowego stopa należy śledzić drogę, by wysiąść w zaplanowanym miejscu, najbardziej sprawdza się tu mapa. Dobrze też mieć przy sobie drobne upominki np. słodycze, które posłużą podziękowaniu kierowcy za zabranie nas ze sobą.

Gdzie najlepiej pojechać autostopem?

Dla osób, które jeszcze nigdy nie podróżowały autostopem, dobrym pomysłem będzie zwiedzanie Polski. Choć najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi w naszym kraju są góry i morze, jednak warto również rozważyć wyjazd na Mazury czy Kaszuby. Podróżowanie po Polsce jest świetnym sposobem na nabranie doświadczenia w byciu autostopowiczem. Gdy już poczujemy się w tej roli pewnie, warto wyruszyć za granicę. Świetnym miejscem do zwiedzania są Bałkany – gorące, pełne zabytków i dzikiej przyrody. Na dodatek ich mieszkańcy słyną z gościnności i serdeczności wobec turystów. Mimo że nie ma tam wielu autostrad, złapanie stopa jest tam stosunkowo łatwym zadaniem.

Dodaj komentarz