Niezapomniane wakacje w Omiš. Daj się ponieść fantazji!

Omiš

Wybierając się na wakacje, najchętniej stawiamy na miejsca, które są malownicze i atrakcyjne pod względem turystycznym. Chorwacja między czerwcem a październikiem, dostarcza nam masę słońca, dlatego jest tak chętnie odwiedzana przez turystów. Oczywiście to nie jest jedyny powód! Zastanawiałeś się kiedyś gdzie wybrać się w Chorwacji? Mamy świetną propozycję! Omiš https://nawakacje.eu/wczasy/chorwacja/dalmacja-srodkowa/omis/, czyli to czego ci trzeba.

Omiš – co warto wiedzieć?

Malownicze miasteczko położone między znanym Splitem a Makarską. Należy do wspaniałego regionu, jakim jest Dalmacja Środkowa. Region ten zachwyca niejednego turystę, między innymi dzięki swoim iście pocztówkowym wybrzeżom. Miasteczko to połączenie spokojnego wypoczynku i moc wielu atrakcji. Między innymi znaleźć możemy: rejsy łodzią, canyoning czy rafting. Mówiąc w skrócie, każdy znajdzie coś dla siebie. 

Co zwiedzać w malowniczym miasteczku?

Miasto Omiš, pełne jest klimatycznych, wąskich uliczek, a także uroczych kościołów. Samo spacerowanie po starym mieście, przynosi wiele wrażeń. Natomiast, dla bardziej wymagających turystów, mamy coś innego! Mianowicie jest to fort Starigrad, który położony jest wysoko nad miastem. Tuż za starym miastem, możemy zachwycać się przepiękną mariną przy rzece Cetina. Na długich i szerokich plażach w Omiš, można znaleźć najładniejsze muszle w całej Chorwacji. Wśród zabytków podziwiać między innymi możemy: 

  • Dom Szczęśliwego Człowieka, czyli renesansową budowlę na starym mieście, która wyróżnia się swoim łacińskim zdaniem zlokalizowanym nad wejściem
  • Muzeum miejskie
  • Kościół Św. Piotra znajdujący się na wzgórzach.

Kuchnia środkowej Dalmacji

Kuchnia w Dalmacji należy do zdrowych, między innymi dlatego, że większość dań jest gotowanych bądź grillowanych. Co więcej, potrawy składają się głównie z owoców morza czy warzyw. Wśród popularnych dań wymienić możemy między innymi:

  1. Salata od hobotnice, czyli mówiąc w skrócie sałatka z ośmiornicy. Mimo, że pochodzi właśnie z Dalmacji, znana jest w całej Chorwacji. 
  2. Blitva na lešo, czyli wegańska przystawka, która dzięki swojej prostocie jest jednym z najpopularniejszych dań w tym regionie. To gotowane ziemniaki, boćwina, oliwa z oliwek oraz sól. 
  3. Gradele, czyli tradycyjna metoda grillowania świeżych ryb, które trafiają na ruszt wraz z głową. 

Pogoda w Omiš

Najlepszy moment, aby wybrać się do Chorwacji to oczywiście okres wakacyjny. Temperatura w tych miesiącach będzie najwyższa, dlatego to idealne rozwiązanie, dla osób, które kochają słońce. Natomiast turyści, którym zależy na poznaniu kultury tego kraju, a nie tylko na wysokich temperaturach, mogą wybrać się na urlop nieco wcześniej. Średnia temperatura w Omiš w maju to 180C.

Dodaj komentarz