Co warto przywieźć z wakacji w Grecji?

Pamiątki z Grecji to najczęściej bardzo smaczne rzeczy (jeśli przywozimy sobie alkohol i jedzenie). Są to też często przedmioty, które świetnie wyglądają (ozdoby do domu, ubrania lub przedmioty skórzane do ubrania) albo takie, które pomogą nam w pielęgnacji (greckie kosmetyki naturalne). Niewielu z nas wie, że Grecja to też pokaźne źródło bardzo dobrej jakości butów skórzanych, których ceny są znacznie niższe niż w Polsce a wybór jest niesamowity. Poniżej lista przedmiotów, które warto przywieźć ze sobą z wakacji w Helladzie.

Coś do zjedzenia z Grecji


Jeśli zastanawiamy się, co przywieźć z wakacji w Grecji, warto siegnac po elementy kuchni greckiej. Mogą to być na przykład oliwki greckie, uchodzące za najlepsze na świecie. Może to być też miód naturalny z własnej pasieki, przynależącej do jednej z farm na Krecie lub innej wyspie greckiej obfitującej w najzdrowsze i najsmaczniejsze na świecie produkty spożywcze. Doskonale smakuje również oliwa z Grecji, która w Polsce ma horrendalne ceny. Na miejscu, szczególnie gdy mamy wakacje na wyspach greckich, będzie natomiast tania i smaczna. Szczególnie ta, która jest wzbogacona o dodatki smakowe. Warto także kupić oryginalne greckie przyprawy, które są przede wszystkim świeże. Ich smak i zapach jest nieporównywalny z tymi, które znajdziemy w torebkach ułożonych na sklepach w Polsce.
Inny segment stanowią alkohole, prawdziwy klasyk gatunku jeśli chodzi o dobre pamiątki z Grecji. Ouzo, Metaxa to zawsze strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o przywiezienie z Grecji czegoś oryginalnego i charakterystycznego właśnie dla tego regionu Europy.

Ozdoby domu z Grecji

Nasz dom natomiast będą zdobić przedmioty z drewna oliwnego. Produkty wykonane z marmuru lub ze skóry pozyskiwanej w Grecji. Takie pamiątki z Grecji jednak wymagają bardziej zorganizowanego transportu niż tylko bagażnik naszego samochodu czy luk bagażowy w samolocie. Być może, podczas wakacji w Grecji, przejmiemy również zwyczaj zwieszania w domu symbolu Oka Proroka, które chroni przed złym urokiem. Oko Proroka/Złe Oko lub po prostu: Greckie Oko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu każdego Greka.

Kosmetyki naturalne z Grecji

Jeśli poszukujemy dobrego pomysłu na prezent z Grecji dla osoby, która jest zainteresowana pielęgnacją i wyszukuje wciąż nowości kosmetycznych na rynku, warto przywieźć jej na przykład mydła naturalne z oliwką lub z mastyksem lub z żywicą.

Czego nie należy przewozić z Grecji?

Na koniec tego krótkiego przewodnika na temat pamiątek, które warto przywieźć z Grecji przypominamy, czego lepiej nie próbować przewozić ani w samolocie ani w samochodzie, wracając z Grecji przez Bałkany. Przede wszystkim, ci ostatni, wracający autem nie powinni myśleć, że ujdzie im na sucho przewożenie żółwi z Grecji. Mimo że żółwi w Grecji jest niestety coraz mniej, to jednak będąc na Zante, można jeszcze znaleźć dobry okaz. Nie można jednak zabierać tych żółwi ze sobą do domu! Zgodnie z CITES, z Grecji nie można wywozić żadnych będących pod ochroną zwierząt ani okazów lokalnej fauny. Nie można także pakować do walizki muszli przydaczni, czy też skór z dzikich kotów. Nie można zabrać kaktusów, wilczomleczy lub storczyków.

Niestety, kara za wywiezienie tego typu rzeczy możne być dotkliwa – od zapłacenia kilku tysięcy złotych mandatu, do nawet trzymiesięcznego aresztu. Przewożenie narkotyków, przyjmowanie od obcych paczek do przewiezienia jest bezdyskusyjnie narażaniem się na problem w dobie wszechobecnych skanerów i urządzeń wychwytujących substancje zakazane na lotniskach i na przejściach granicznych.

Dodaj komentarz