anoreksja i bulimia

Anoreksja nerwowa i bulimia są chorobami związanymi z odżywianiem, ale również ze stanem psychicznym. Najczęściej dotykają osób w młodym wieku – stres, presja otoczenia, dążenie do doskonałości mogą w dużym stopniu zwiększyć ryzyko zachorowania.

Anoreksja

Anoreksja nerwowa inaczej nazywana jest jadłowstrętem psychicznym. Charakteryzuje się silnym strachem przed przytyciem. Chore osoby unikają „tuczącego” jedzenia, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające i moczopędne, leki hamujące apetyt oraz wykonują nadmierny wysiłek fizyczny. Chora osoba uważa siebie za otyłą, a także żyje w ciągłym strachu przed przytyciem – takie natrętne myśli prowadzą do narzucania sobie niskiego progu masy ciała i ciągłego pilnowania swojej wagi. U niektórych chorych niekiedy pojawiają się okresy bulimii. Czasami też pojawiają się obrzęki głodowe na kończynach dolnych, wybroczyny, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia.

Bulimia

Bulimia znana również jako żarłoczność psychiczna także należy do zaburzeń odżywiania. Charakteryzuje się niekontrolowanymi napadami „żarłoczności”. Osoby chore jedzą jednorazowo bardzo duże ilości pożywienia liczone nawet w kilogramach, po czym pełne poczucia winy prowokują wymioty bądź stosują inne metody usunięcia z organizmu przyjętych kalorii. Choroba ta często pojawia się w okresie dojrzewania u osób, które starają się nie przytyć i zbyt restrykcyjnie kontrolują wagę ciała – przebieg bulimii jest bardzo podobny do anoreksji. Pomiędzy atakami żarłoczności u chorych występują również okresy normalnego łaknienia – występują dni, kiedy chorzy nie odczuwają potrzeby przejadania się.

Wpływ anoreksji i bulimii na organizm

Zmiany fizyczne i psychiczne jakie zachodzą w organizmie zmagającym się z anoreksją to m.in: wyniszczenie, zwolnienie czynności serca i tętna, wzdęcia, hipotonia, zaparcia, obrzęki dłoni i stóp, sucha, łuszcząca się skóra, nieznaczna utrata włosów, meszek na twarzy i ciele, anemia, brak miesiączki lub bardzo wydłużone okresy między menstruacjami, nastroje depresyjne, dezorientacja, zachowania obsesyjno-kompulsywne, zwłaszcza w odniesieniu do jedzenia, bezsenność

Bulimia także znacząco wpływa na rozwój i stan człowieka. Chory zmaga się z takimi problemami, jak: zmęczenie, opuchlizna twarzy i policzków, sucha skóra, zaparcia, dyskomfort w jamie brzusznej, awitaminoza, nieregularne miesiączki lub ich brak, niepokój, zgrubienia skóry palców (od prowokowania wymiotów), uszkodzenie szkliwa zębów, rozciągnięcie żołądka do znacznych rozmiarów, stany depresyjne, osłabienie serca, wątroby i układu pokarmowego, psychiczne uzależnienie od środków przeczyszczających i odwadniających.

Dodaj komentarz