Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zimowych butów?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zimowych butów?

Każdy pasjonat wypraw górskich z pewnością przyzna, że góry są piękne o każdej porze roku. Jesienne i zimowe miesiące wymagają jednak  na miłośnikach gór lepszego przygotowania pod kątem nie tylko kondycji, ale również odzieży i sprzętu. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest obuwie — jego właściwy dobór jest gwarancją bezpieczeństwa i komfortu na szlaku.

Buty zimowe, czyli jakie?

Obuwie zimowe różni się od klasycznego obuwia podejściowego. Jest lepiej przystosowane do śliskiego i niestabilnego podłoża, które napotkamy zimą w górach, oraz niskich temperatur. Dzięki temu umożliwia bezpieczną wędrówkę po oblodzonych górskich szlakach i zachowanie ciepła przy jednoczesnym oddychaniu stóp. Wszystko to możliwe jest za sprawą stosowanych w tego typu butach technologii i dedykowanych rozwiązań. I to właśnie najważniejsze kryterium, na które należy zwracać uwagę podczas ich zakupu!

Technologie w butach zimowych

Buty górskie męskie na zimę powinny być wyposażone przede wszystkim w odpowiednią podeszwę i bieżnik. To właśnie te elementy odpowiadają za dobrą amortyzację, trakcję i przyczepność. Wybierając buty zimowe, szczególnie z myślą o wyprawach na szlak, zwracajmy uwagę na solidne wykonanie tych części i ich pełne dostosowanie do śnieżnego i oblodzonego podłoża. Ochroną przed potencjalnymi urazami w butach są gumowe otoki oraz system wiązania, który dopasowuje obuwie do kształtu naszych stóp i zapewnia nam maksymalną stabilność. Oczywiście nie możemy zapomnieć o odporności na warunki atmosferyczne — wodoodporna cholewka i membrana, która gwarantuje z jednej strony oddychalność i ciepło, a z drugiej suchość wewnątrz buta są absolutną podstawą. Chociaż wydaje się, że w związku z tymi wszystkimi technologiami, buty górskie damskie na zimę muszą być ciężkie — nie ma nic bardziej mylnego. Wybierając obuwie, szukajmy modeli o małej wadze, dzięki czemu będziemy mogli zachować komfort i wygodę przez całą wędrówkę.

Czy łatwo jest znaleźć obuwie zimowe na szlak spełniające wszystkie te kryteria?

Tak, jeśli nasze poszukiwania ograniczymy do oferty najlepszych producentów. Marki takie jak Dolomite, Lowa czy Meindl specjalizują się w produkcji właśnie tego typu butów, zarówno dla amatorów, jak i specjalistów, dzięki czemu stanowią absolutny pewnik dobrej jakości. Kupując model sprawdzonej firmy, zyskujemy gwarancje satysfakcji i zadowolenia na dłużej niż jeden sezon!

Dodaj komentarz