Ubytek słuchu – przyczyny i zapobieganie

przyczyny ubytku słuchu

Słuch to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Niestety, z biegiem czasu u wielu osób zaczynają pojawiać się problemy z jego odpowiednim stanem. Wbrew pozorom ubytek słuchu to schorzenie spotykane często, nie tylko w przypadku osób w podeszłym wieku, ale również u osób młodych i dzieci. Z tego powodu tak istotną wagę powinniśmy przykładać do systematycznej profilaktyki, która pozwoli uniknąć bądź zminimalizować problemy w przyszłości. Bezpłatne badania słuchu stały się na tyle powszechne, że nie jest to żadna niedogodność.

Ubytek słuchu, głuchota, głęboka głuchota – różnice

Wiele osób nie dostrzega różnic pomiędzy utratą słuchu, głuchotą, a głęboką głuchotą, a są one zasadnicze. Utrata słuchu następuje, kiedy zdolność do słyszenia dźwięków z otoczenia oraz rozumienia słów zostaje ograniczona do pewnego stopnia. Jeżeli pomimo zwiększenia głośności wypowiadanych słów chory nie jest w stanie ich zrozumieć, wtedy mamy do czynienia z głuchotą. Głęboka głuchota to stan, w którym cierpiąca na nią osoba nie jest w stanie wykryć żadnego dźwięku. Znajomość różnic pomiędzy poziomami ubytku słuchu jest kluczowa, aby poprawnie zdiagnozować rodzaj schorzenia i móc skutecznie mu zaradzić. Zaburzenia bądź utrata słuchu mogą wystąpić zarówno w jednym, jak i w obu uszach jednocześnie. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, lekarz kieruje pacjenta na różnego rodzaju badania, obejmujące zarówno badania słuchu, ocenę fizycznego stanu ucha wewnętrznego, a także badania krwi.

Możliwe przyczyny utraty i ubytku słuchu

Problemy ze słuchem mogą mieć różne podłoże, przykładowo:

  • genetyczne;
  •  powikłania po innych chorobach;
  •  urazy mechaniczne.

To tylko niektóre z potencjalnych źródeł schorzeń, dlatego tak istotne jest systematyczne kontrolowanie stanu naszych uszu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że kłopoty ze słuchem zaczynają przybierać formę choroby cywilizacyjnej dzisiejszych czasów.

Szybkie, bezbolesne i darmowe, czyli o badaniach słuchu słów kilka

Badanie słuchu polega na sprawdzaniu zdolności słyszenia różnych dźwięków o zróżnicowanych częstotliwościach – zarówno wysokich, jak i niskich i wykonywaniu odpowiednich pomiarów, które tę zdolność określają. Badanie to jest w stu procentach bezbolesne, szybkie i nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze słuchem, nawet takich, które mogą nie wykazywać jeszcze żadnych objawów, i podjąć odpowiednie działania. Dzięki takiej szybkiej reakcji istnieją bardzo duże szanse na wyeliminowanie problemu i całkowite wyleczenie. Powinno się przeprowadzać je raz w roku. Łatwo dostępne bezpłatne badania słuchu sprawiają, że nie jest to uciążliwa konieczność.

Co, oprócz systematycznych badań, należy robić aby uniknąć stopniowego ubytku słuchu i problemów ze słyszeniem? Przede wszystkim:

  • unikać nadmiernego hałasu;
  • stosować specjalne, dobrze dopasowane zatyczki do uszu;
  • zabezpieczać uszy podczas wykonywania hałaśliwych prac (np. koszenie trawy);
  • unikać dostania się wody do uszu, jeśli jesteśmy podatni na często występujące infekcje ucha.

Dodaj komentarz