Czy warto spędzić wakacje na Bałkanach?

Półwysep Bałkański kusi piękną, słoneczną pogodą, urokliwymi plażami i oryginalną kuchnią. To świetne miejsce na wakacje, gdzie jednak konkretnie warto spędzić swój urlop i jak się do niego przygotować?

 

Czy Bałkany są tanie?

Generalnie ceny na Bałkanach są dość podobne do tych w Polsce, choć oczywiście zależy to od konkretnego regionu – im bardziej oblegane przez turystów miejsce, tym wyższych wydatków należy się spodziewać. Każdy kraj bałkański ma swoją narodową walutę, w Czarnogórze i Grecji używa się euro.

 

Na Bałkany można dojechać z Polski samochodem, ale w okresie wakacyjnym jest bardzo dużo tanich lotów, są też przystępne cenowo wycieczki autokarowe. Cena noclegu zależy od standardu hotelu, jest prócz tego sporo tanich hosteli oraz kwatery prywatne. W dużych kurortach opłaca się wykupić posiłki na miejscu, jeśli jednak planujemy się stołować w lokalnych restauracjach, to warto wybierać te rzadziej odwiedzane przez turystów.

 

Czy jest bezpiecznie?

Mieszkańcy Bałkan są bardzo gościnni i życzliwi, turyści raczej nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo, wskazana jest po prostu standardowa ostrożność i pilnowanie swoich rzeczy. Uważać trzeba na tereny zaminowane – najczęściej są one w górach i mają stosowne oznaczenia.

 

Kwestie zdrowotne

Bałkany leżą w Europie i nie wydają się tak egzotyczne jak Azja czy Afryka, jednak jest tam inny klimat niż w Polsce i warto być na to przygotowanym. Najczęściej turyści muszą się mierzyć z dolegliwościami żołądkowymi, dlatego należy zwrócić uwagę na to co i gdzie jemy, unikać wody z kranu zarówno gdy chodzi o picie, jak i płukanie owoców. Jak można przeczytać na https://okiemturysty.pl/kategoria-porad/albania/, na wyjazd dobrze jest zaopatrzyć się w leki przeciwwymiotne i na biegunkę.

 

Dokąd warto pojechać?

Najpopularniejsze wśród turystów bałkańskie kraje to Chorwacja i Grecja, znane z ciepłego morza, idealnych warunków do żeglowania i fascynujących zabytków. Na popularności zyskuje także Bułgaria, w której nie brakuje atrakcji turystycznych, o czym można się przekonać przeglądając https://okiemturysty.pl/kategoria-porad/bulgaria/. Warto odwiedzić także Albanię – plaże tutaj nie są jeszcze tak bardzo zatłoczone, a do oglądania jest mnóstwo zabytków z czasów greckich i bizantyjskich.

Dodaj komentarz