5 praktycznych porad przed podróżą do Paryża

5 praktycznych porad przed podróżą do Paryża

Mnóstwo biur podróży oferuje wycieczki do Paryża. Romantyczne zwiedzanie nocą, przejazd autobusem przez całe miasto lub podziwianie okolicy z barki podczas rejsu po Sekwanie, mogą skusić każdego. Najdotkliwsze jednak w takim podróżowaniu jest to, że wykupując ofertę biura podróży np. tego z nazwą greckiej wyspy, musimy liczyć się z tym, że nasz portfel pozostanie pusty jak bęben Rolling Stonesów. O wiele więcej radości i przyjemności sprawia Nam organizacja takiego wypadu we własnym zakresie. Osobiście bardzo cenie sobie możliwość wyboru hotelu czy chociażby środka transportu ale przede wszystkim terminu i długości pobytu.

1. Transport

Dobra! Postanowiliśmy, że chcemy zobaczyć Paryż. No ale jak się tam dostać ? Samochodem? Trochę daleko. Autokarem? Trochę niewygodnie. Może samolotem ? Kilka linii lotniczych oferuję Nam przeloty w różnych cenach i wariantach. Przykładowo w Ryanair można kupić bilety nawet za 39zł w jedną stronę. Kuszące, prawda? Potrzeba  jednak dużo cierpliwości i wolnego czasu by upolować okazję – ale nie jest to niemożliwe. Średnia cena przelotu to 150-200 zł. Tanie linie lotnicze oferują konkurencyjne ceny i tu postawię „gwiazdkę” !. Lotniska tanich linii oddalone są od centrum Paryża o kilka ładnych kilometrów, więc musimy liczyć się z tym, że będzie trzeba jeszcze sypnąć kilka euro na transport z lotniska do centrum (Autobus ok. 17 Euro).

Jeżeli komuś jednak nie przeszkadzają niedogodności związane z długą podróżą lub najzwyczajniej w świecie nie może podróżować samolotem to alternatywnym rozwiązaniem jest autobus. Orientacyjny koszt przejazdu w dwie strony to niecałe 400zł. Przewoźników tutaj też mamy wielu do wyboru: Sindbad, MądelTrans, Eurobus.

2. Noclegi

W tym temacie pole do działania mamy równie szerokie jak to przy wyborze środka transportu. Możemy zdecydować się na hotel, hostel, kwatery prywatne oraz couchsurfing. Tutaj ceny są bardzo rozbieżne, więc warto przejrzeć wiele ofert. Przydatnymi narzędziami do wyszukiwania noclegu mogą być strony : airbnb.com i booking.com

Paryż to naprawdę potężne miasto. Przy wyborze noclegu trzeba pamiętać o lokalizacji. To co u Nas jest przedmieściami, w Mieście Miłości oznacza ponad godzinną podróż, nierzadko z przesiadkami. Zwróćcie uwagę na dostęp do metra, autobusów czy kolejki podmiejskiej.

3. Poruszanie się po Paryżu.

Jeżeli ktoś decyduje się na podróż do Paryża samochodem, radzę zostawić go w bezpiecznym miejscu, ponieważ poruszanie się po mieście jest naprawdę trudne i mogłoby wiele niemiłych słów paść w kierunku pieszych i innych użytkowników dróg. Podstawą w poruszaniu się po Paryżu są nasze nogi w połączeniu z metrem. Możemy dostać się w praktycznie każdą część miasta w krótkim czasie. Bilet jednodniowy na wszystkie strefy i środki transportu to około 17 euro. Bilet kupiony na dłuższy czas po przeliczeniu na dni wychodzi trochę taniej. Na każdej stacji metra można kupić mapę z dobrze oznaczonymi liniami i przystankami dzięki której nie zgubimy się nawet bez znajomości języka.

4.Zwiedzanie- z planem o wiele łatwiejsze

W zależności od tego ile mamy dni warto ułożyć sobie plan naszego pobytu wg. tego co chcemy zobaczyć. Duży ruch turystyczny w Paryżu uniemożliwi nam wejścia do muzeów, punktów widokowych bez krótszego lub dłuższego stania w kolejce. Plan pobytu warto sobie podzielić na strefy tak, by nie biegać po mieście tracąc czas na pokonywanie odległości. Pomocne mogą w tym okazać się przewodniki oraz strony internetowe – w końcu bez telefonu czy tabletu rzadko ruszamy się z domu.

Obywatele Unii Europejskiej poniżej 26 roku życia większość atrakcji turystycznych mają za darmo (niektóre muzea czy punkt widokowy na Łuku Triumfalnym). Wystarczy dotrzeć do okienka kasowego, okazać dowód osobisty/legitymację i już po chwili trzymamy bilet wstępu w dłoni. I serio całkowicie za free. Kilkugodzinne kolejki do wieży Eiffla można ominąć kupując bilet online. W ten sposób omijamy tłumy czekając tylko na windę.

5. Ceny, jedzenie i pamiątki.

Zarabiamy w PLN a jadąc do Paryża będziemy potrzebować Euro. I tu moja rada – nie przeliczajcie cen na złotówki. Francuzi zarabiają więcej ale relatywnie do tego droższe jest życie. Lepiej przyjąć, że 1€ to 1zł. Z takim nastawieniem nie napełni nas uczucie rozgoryczenia. Przy głównych ulicach ceny w knajpkach są dużo wyższe niż w tych bardziej ukrytych pomiędzy kamienicami. I nie bójcie się – nie musicie kosztować lokalnych potraw. Fani kebabów i frytek znajdą coś dla siebie – gorzej ze schabowymi 🙂 Osobiście polecam creps’y które można kupić dosłownie wszędzie. Z pamiątkami analogicznie do jedzenia. Jeżeli macie czas to lepiej pochodzić i porównać ceny (przykładowo cena tej samej pocztówki to od 0,50 € do 3-4 €). Jeżeli jakiś ciemnoskóry człowiek zacznie rozkładać przed Wami płaszcz to nie uciekajcie – jest to po prostu najbardziej mobilny sprzedawca pamiątek w Paryżu i oferuje najbardziej korzystne ceny np. na breloczki z wieżą Eiffla. Negocjacja cen też wchodzi w grę – są na to bardzo podatni.

Dodaj komentarz