Najważniejsze historyczne miejsca w Krakowie
Dla wielu osób odwiedzających dwór Kraka, Kopiec Kościuszki jest równie ważnym miejscem wartym zobaczenia, co sam Wawel. Jest to jeden z czterech kopców znajdujących się w tym miejscu. Wszystkie cztery kopce są poświęcona uczczenia pamięci naszych bohaterów narodowych. Kopiec Kościuszki jest jednakże najbardziej znany. Kopiec znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy, które leży w zachodniej części miasta. Jak wszyscy doskonale wiemy Kopiec został usypane przez naród polski dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Jego usypanie trwało trzy lat i zaczęło się w 1820 a zakończyło 1823 roku. Wszystkie działania były koordynowane przez Komitet Pomnika.
Sam kopiec został usypany w podobieństwie do dawnych kurhanów znajdujących się nieopodal Krokowa i noszących nazwę Kopców Wandy i Krakusa. Wysokość Kopca Kościuszki 34 metry. Na samym wierzchołku Kopca został postawiony ogromny głaz granitowy z wyrytym nazwiskiem tego wielkiego Wodza. Zarówno z góry Kopca jak i u jego podwalin mamy możliwość podziwiania wielu atrakcji Krakowa. Jest dobrze widziany z Kopca Jana Pawła II, Kopca Piłsudskiego oraz Wieży Mariackiej.
Zgodnie z historią naszego kraju to właśnie na Rynku Głównym Krakowa Tadeusz Kościuszko składał swą przysięgę przed bitwą pod Racławicami. Sam Rynek został wytyczony w 1257 roku i do dnia dzisiejszego jest to najgłówniejszy plac w tym mieście. Jego ogromna powierzchnia, której boki wynoszą wymiary 200 x 200 metrów okazuje się być jedną z największych powierzchni placów rynkowych pośród wielu miast europejskich. To właśnie w okolicy tego miejsca znajduje się zabytkowy Kościół Mariacki i równie zabytkowe kamieniczki.
Na samym rynku znajduje się między innymi Kościół św. Wojciecha i Wieża Ratuszowa. Znajdziemy tu również pomnik jednego z najsłynniejszych polskich wieszczów, którym był sam Adam Mickiewicz. Na rynku znajduje się również bardziej nam współczesny pomnik, którym jest „Studzienka Badylaka”. On to w 1980 roku w proteście przeciwko tuszowaniu zbrodni katyńskiej przywiązał się łańcuchem do owej studzienki. Rynek Główny w tym mieście jest również jednym z miejsc, na których organizowane są liczne festiwale oraz spotkania kulturalne jak i typowe imprezy okolicznościowe ważne dla miasta. Jest to także jedno z miejsc wielu tragów i prezentacji orkiestr.
Zamek Wawelski w Krakowie to niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny zamek w Polsce. Zaczęto go budować w trzynastym wieku i trwało to aż przez prawie cztery wieki. Wawel od zawsze był rezydencją władców i ogólnie symbolem polskiej władzy. Pierwszy rezydował tam Władysław Łokietek, który jako jedyny władca miał okazję mieszkać tam podczas drewnianych czasów Wawelu. Jego następca Kazimierz Wielki kazał rozbudować zamek i wzmocnić konstrukcję cegłami. W czasie okupacji hitlerowskiej rezydował tam Hans Frank.
Zamek jest dwupiętrowy i składa się z trzech skrzydeł. Sam wygląd budowli jest mieszaniną trzech styli architektonicznych: renesansowego, barokowego i klasycystycznego. Obecnie spacerując po zamku nadal można oglądać relikty dawnych czasów, takie jak kurdybany czy plafony. Niestety, większość wystroju została sprowadzona z innych zamków lub stworzona na wzór starszego. Oryginalny jest jednak obraz Jana Matejki „Hołd Pruski”. Stałym punktem wycieczek są również rozmaite ekspozycje. Wawel jest muzeum historii całej Polski i jej ważnym pomnikiem.