Dlaczego warto uprawiać sport?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Sport to bardzo popularna dziedzina, która swymi korzeniami sięga do historii, około 1500 lat przed naszą erą. W dzisiejszych czasach wiele osób uprawia go ze względu na to, że jest modny, czym chętnie chwalą się w mediach społecznościowych. Jednakże sport poza byciem w modzie, ma wiele innych zalet, które zostaną wymienione w tym tekście.

Zalety uprawiania sportu

Sport warto uprawiać przede wszystkim dlatego, że posiada wiele prozdrowotnych cech tj.:

  • wzmacnia organizm poprzez zwiększenie wydolności płuc oraz lepsze ukrwienie serca,
  • zwiększa poziom endorfin w organizmie, przez co znacznie poprawia się samopoczucie,
  • poprawia jakość snu, dzięki odpowiedniemu natlenieniu organizmu,
  • pomaga utrzymać pożądaną wagę,
  • zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości, a więc poprawia stan psychiczny,
  • zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowań,
  • ogranicza poziom złego cholesterolu i podnosi poziom dobrego,
  • zapobiega zanikowi sprawności fizycznej, co jest szczególnie istotne dla osób wykonujących prace biurowe

Jaki rodzaj sportu dla początkujących?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę mają wiele możliwości sportów do wyboru, takich jak nordic walking, czyli popularne “chodzenie z kijkami”, aerobik, zumba, fitness, pilates, czy joga. Często za uprawianie sportu biorą się osoby, które dostrzegają u siebie problemy z nadwagą i chcą coś zmienić. W takiej sytuacji warto przekonać się do jednej z najpopularniejszych form uprawiania sportu, czyli do biegania. Największe spalanie tkanki tłuszczowej można osiągnąć podczas biegu na 60 – 70 procent swoich maksymalnych możliwości, a efekty mogą być zaskakujące ponieważ można stracić na wadze aż jeden kilogram tygodniowo.

Warto, czy nie warto?

Wyżej wymienione argumenty jednoznacznie świadczą o tym, że sport to nie tylko trend XXI wieku, ale też dyscyplina, która ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu człowieka i ten argument należy postawić na pierwszym miejscu. Regularne uprawianie sportu może zapewnić bardzo dobrą kondycję fizyczną, jak również psychiczną, a w ostateczności przełoży się to na wyższe i dobrej jakości życie. Sport można również potraktować jako rywalizację, podczas której odnoszone porażki uczą pokory, zaś zwycięstwa podnoszą poczucie własnej wartości. W przypadku sportowców zawodowych sport to sposób, którym zarabiają na życie i to bardzo pokaźne pieniądze, a więc w rekomendowaniu uprawiania sportu można zastosować również argument ekonomiczny, który dla wielu osób  ma równoważne znaczenie z argumentem zdrowotnym. Tak czy inaczej, ciężko jest dostrzec argumenty przeciwko uprawianiu sportu, a więc należy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto go uprawiać – oczywiście, że warto!

Dodaj komentarz