Anatomia paznokcia – przedstawiamy budowę paznokcia

anatomia paznokci

Paznokciom wiele uwagi poświęcają przede wszystkim Panie, ale także i Panowie, którym zależy na zadbanych paznokciach. W niniejszym artykule opisujemy anatomię paznokcia – wiele osób wie mało na ten temat. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Budowa paznokci

Anatomia paznokci nie jest wbrew pozorom skomplikowana. Nasze paznokcie składają się z keratyny, czyli białka, które znajduje się w zewnętrznych warstwach skóry. Sam paznokieć natomiast składa się z obłączka – białawego półksiężyca, który możemy dostrzec w dolnej części płytki paznokciowej, korzenia, łożyska a także obrąbku naskórkowego. Głównym zadaniem obrąbku, który chroni paznokieć przed infekcjami.

Rola paznokci

W związku z tym, że paznokcie są twarde, jest związana ich główna funkcja – ochrona opuszek palców i opuszek nerwowych palców przed urazami. Paznokcie zwiększają zdolności manualne, ponieważ ułatwiają trzymanie niewielkich przedmiotów. Gdy ich się nie ma, wiele czynności jest znacznie trudniejszych w wykonaniu.

Czym charakteryzują się zdrowe paznokcie?

Warto wiedzieć, jak wyglądają paznokcie u zdrowej osoby – dzięki temu odpowiednie wcześnie możemy rozpoznać wszelkie niepokojące zmiany. Zdrowe paznokcie są przede wszystkim gładkie i mają lekko różowy kolor. Powinny być lśniące i nie posiadające żadnych rowków, przebarwień oraz zgrubień. Nie powinny się łamać ani rozdwajać, a tym bardziej kruszyć. Paznokcie blade i posiadające białe plamki pojawiają się bardzo często u osób niedożywionych, przykładowo borykających się z anemią na skutek niedoboru żelaza bądź kwasu foliowego.

Zadbane, piękne i zdrowe paznokcie zapewniają nie tylko atrakcyjny wygląd. Są one również dla drugiej osoby oznaką, że dbamy o siebie. Ponadto, zdrowe paznokcie świadczą o prawidłowym odżywieniu. Znajomość podstawowych faktów na temat paznokci oraz zasad ich pielęgnacji zagwarantuje, że będziemy mogli ochronić się przed problemami i móc pochwalić się przed innymi zadbanymi dłońmi.

Paznokcie wizytówką danej osoby?

Wiele osób uważa, że paznokcie świadczą o tym, jaka jest dana osoba. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ widząc kogoś po raz pierwszy i podając mu rękę na powitanie z pewnością zwrócimy uwagę na jego dłonie. Zadbane paznokcie dla wielu osób są oznaką schludności. Kobiety są znane z bardzo dużej dbałości o swoje paznokcie – bardzo często decydują się na manicure w profesjonalnym salonie kosmetycznym, ponieważ chcą czuć się bardziej pewne siebie i atrakcyjne dla samych siebie oraz dla innych osób, zwłaszcza płci przeciwnej.

Dodaj komentarz