Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?

Przygotowania świąteczne w sklepach zwykle zaczynają się już na początku listopada. Sami po pierwsze ozdoby świąteczne sięgamy nieco później, jednak nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, gdyż zwyczajnie możemy nie zdążyć bądź wykonywać obowiązki na szybko, bez większej radości. Jak przygotować się do świąt i jak te przygotowania zaplanować?

W domu czy u rodziny?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie zamierzamy spędzić tegoroczne święta? W wielu rodzinach z góry jest ustalone, u kogo odbywa się spotkanie wigilijne, a u kogo obiad świąteczny. Często jednak nie ma jasno ustalonych reguł dotyczących tego, kto organizuje święta. Warto więc zastanowić się nad tym zawczasu, gdyż inne obowiązki czekają nas jako organizatorów Wigilii, inne zaś jako gości. Jeśli chcemy zaprosić gości do siebie, powinniśmy jasno określić podział obowiązków. Na nas i tak ciąży ich najwięcej – wszak trzeba posprzątać dom, zrobić zakupy i ugotować mnóstwo pysznych potraw świątecznych. Tym ostatnim warto więc podzielić się z gośćmi – wystarczy, że jedna osoba zrobi pierogi, inna zaś upiecze ciasto i już będziemy nieco odciążeni. Nie wstydźmy się prosić innych o pomoc, gdyż w przeciwnym razie w święta będziemy odpoczywać po przedświątecznym maratonie, a nie cieszyć się ze spotkania z bliskimi.

Kiedy kupić prezenty?

Zakup świątecznych prezentów zwykle zostawiamy sobie na ostatnią chwilę. Jest to duży błąd, który często kosztuje nas mnóstwo czasu przed samą Wigilią, czyli wtedy, gdy jest go najmniej. Dlatego też zakup świątecznych prezentów dla bliskich powinniśmy odpowiednio zaplanować już na miesiąc, a nawet dwa miesiące przed świętami Bożego Narodzenia. Wtedy też możemy liczyć na różnego rodzaju ciekawe oferty i promocje (na przykład z okazji Back Friday w ostatni piątek listopada), których na próżno szukać kilka dni przed świętami. Co więcej, dobrze jest wcześniej przemyśleć kwestię tego, jaki prezent wybierzemy dla konkretnej osoby. W internecie jest sporo inspiracji, dzięki którym wybór prezentu nie będzie trudny. Możemy również zwyczajnie zapytać o to, co dana osoba chciałaby dostać od Świętego Mikołaja. Innym rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku naprawdę licznych rodzin, jest losowanie karteczki z imieniem osoby, której kupimy prezent. Z losowania zwykle wyłączone są dzieci, które otrzymują prezenty od każdego członka rodziny. Dodatkowo przed świętami warto pomyśleć o prezencie dla siebie – wszak święta to doskonała okazja do tego, aby wreszcie kupić sobie coś, o czym od dawna marzyliśmy.

Świąteczne dekoracje

Wybór świątecznych dekoracji jest dziś bardzo szeroki – w niemal każdym sklepie znajdziemy różnego rodzaju bombki, lampki choinkowe, łańcuchy czy figurki stojące. Zakup wszystkich elementów dekoracyjnych jest sporym wydatkiem, dlatego dobrze wcześniej zacząć szukać idealnych ozdób. Możemy z powodzeniem zacząć już na początku listopada i sukcesywnie kupować kolejne elementy dekoracyjne. Większość domów przystraja się już z początkiem grudnia, zatem warto posiadać wcześniej różnego rodzaju ozdoby. Możemy też wykonać je samemu, co szczególnie sprawdza się, gdy w domu są małe dzieci lubiące tego typu aktywności. Ręcznie robione łańcuchy czy dekorowane bombki będą doskonałą ozdobą, a do tego pozwolą nieco zaoszczędzić. Dobrze również przejrzeć ubiegłoroczne dekoracja – być może wiele z nich nadaje się jeszcze do użytku? Należy to jednak zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej co najmniej miesięcznym.

Świąteczne potrawy i zakupy

Większość świątecznych specjałów wykonujemy dopiero dzień lub dwa przed Wigilią. Warto jednak pamiętać, że niektóre należy zacząć przygotowywać z nawet miesięcznym wyprzedzeniem – mowa tutaj głównie o piernikach bądź zakwasie na barszcz. Niestety, późniejsze rozpoczęcie przygotowania tego rodzaju dań nie zakończy się dla nas powodzeniem, dlatego już pod koniec listopada zaplanujmy sobie świąteczne menu przynajmniej w ogólnym zarysie. Będziemy też mogli zrobić świąteczne zakupy na tak zwane raty, czyli nie kupując wszystkich potrzebnych składników za jednym razem. Jest to duże odciążenie dla naszego portfela, dlatego warto zadbać o świąteczną listę zakupów już na początku grudnia. Produkty suche czy gotowe, takie jak masa makowa, mają nawet roczny termin ważności, więc z pewnością nie przeterminują się do świąt. Co więcej, większość sklepów przez cały grudzień organizuje różnego rodzaju akcje promocyjne produktów typowo świątecznych, natomiast na kilka dni przed świętami będziemy już musieli zakupić składniki w standardowych cen

Dodaj komentarz