Z czego słynną Pabianice?

wiadomości Pabianice

Pabianice to miasto posiadające blisko 65 tysiące mieszkańców, zlokalizowane w województwie łódzkim, stanowi siedzibę powiatu pabianickiego. Powierzchnia miasta to prawie 33 km kwadratowe. Mieszkańcy miasta mogą poczytać wiadomości Pabianice na portalu infopabianice.pl. Z czego znane jest jednak miasto i co warto w nim zobaczyć?

​Europejski Park Rzeźby

Jedną z ciekawszych atrakcji Pabianic jest sławny park w którym można podziwiać nietypowe rzeźby. Park powstał w roku 2011 i w chwili jego uruchomienia można było podziwiać tam 10 ciekawie wyglądających rzeźb. Po dziś dzień kolekcja rzeźb rozrosła się do blisko 20 sztuk. Na uwagę zasługuje również fakt, że park znajduje się zaraz obok pola golfowego, więc spacerując uliczkami parku można udać się bezpośrednio na znajdujący się tam teren rekreacyjno-sportowy. Warto również nadmienić, że wstęp do parku jest bezpłatny.

​Dom Tkacza w Pabianicach

Dom znajdujący się przy ulicy św. Jana w Pabianicach jest szczególnym tego rodzaju budynkiem. Powstał w konstrukcji przysłupowej i obecnie znajduje się tam niewielka restauracja. Dom tkacza odwołuje się do historii tego regionu i żyjących oraz pracujących tutaj niegdyś tkaczy pabianickich z początków XIX wieku. W samym mieście można podziwiać kilka tego typu budynków, ale wszystkie one są w rękach prywatnych, a więc na przykład z przeznaczeniem na wspomnianą restaurację.

​Lewityn

Lewityn to niewielki teren przeznaczony do rekreacji dla mieszkańców miasta oraz turystów. Znajduje się tutaj niewielki zbiornik wodny, dzięki czemu miejsce cieszy się szczególną popularnością w cieplejsze miesiące roku, gdzie można zarówno korzystać z kąpieli, jak i opalania się na słońcu. Dzięki temu, że miasto zainwestowało w rewitalizację tego obszaru można z powodzeniem wybrać się na rower lub spacer. Działa także park linowy i boiska do siatkówki, dla dzieci dostępny jest plac zabaw. Oczywiście nie mogło zabraknąć również strefy gastronomicznej, więc osoby spędzające czas w tym miejscu mogą skorzystać z oferty sprzedawców, którzy mają do zaoferowania różnego rodzaju posiłki, napoje i słodkości, w tym cieszącą się ogromną popularnością watę cukrową.

​Pałac Enderów w Pabianicach

Pałac przez wiele lat był symbolem potęgi przemysłowej oraz przemian społecznych w mieście. Wzniesiony został w roku 1883 i początkowo należał do rodziny Enderów. Z czasem został rozbudowany, a w dzisiejszych czasach jego wnętrza służą za siedzibę Starostwa Powiatowego. Sam budynek jest ciekawy ze względu na to, że powstał w stylu eklektycznym, a w jego wnętrzu zachowały się po dziś dzień między innymi piece, kominki i sztukaterie pochodzące z XIX i XX wieku.

1 thought on “Z czego słynną Pabianice?

Dodaj komentarz