Wycieczka do Norwegii

Chociaż Norwegia na pierwszy rzut oka nie wydaje się być popularną wakacyjną destynacją, od lat cieszy się sympatią turystów z całego świata. Urokliwe, górskie miejscowości, wszechobecna zieleń i słynne fiordy – to i jeszcze więcej czeka na Was, jeżeli zdecydujecie się na urlop w Norwegii.

Wycieczka do Norwegii – o czym trzeba pamiętać?

Norwegia nie jest co prawda członkiem Unii Europejskiej, jednak dokumentem uprawniającym Polaków (oraz członków Wspólnoty) do wjazdu na teren tego kraju i ruchu bezwizowego, niezależnie od celu podróży, jest dowód osobisty lub paszport. Przed wyjazdem musimy upewnić się oczywiście, czy nasze dokumenty są ważne i czy nie są zniszczone.

Mając w planach podróż do Norwegii warto pamiętać, że językiem urzędowym w tym kraju jest trudny dla Polaków język norweski, jednak bez problemu porozumiemy się również w języku angielskim, a także niemieckim.

Walutą obowiązującą w Norwegii jest korona norweska. Do ważnych informacji należy też fakt, iż podczas wymiany walut poproszeni zostaniemy o okazanie dowodu tożsamości, podobnie też jak przy płatnościach kartą wydaną poza Skandynawią. Polski MSZ zaznacza na swoich stronach, że jadąc na wakacje do Norwegii, warto mieć ze sobą paszport, gdyż w niektórych sytuacjach dowód osobisty może nie być honorowany.

Podróż do Norwegii – samochodem czy samolotem?

Polacy do Norwegii podróżują zarówno samochodem, jak i samolotem i trzeba przyznać, że obydwie te opcje są warte rozważenia. W pierwszym przypadku mówimy oczywiście o jeździe autem oraz podroży promem lub przeprawą mostową. W zależności od trasy, którą wybierzemy – czy do Oslo, czy to do Stavanger lub na południe kraju – długość naszej podróży wynosić będzie od 20 do ponad 30 godzin.

Sprawa jest znacznie prostsza w przypadku podróży samolotem. Bilety lotnicze z Polski do Norwegii należą do najtańszych kierunków – zdarza się, że w obydwie strony możemy polecieć i za kilkanaście złotych! Oczywiście w przypadku, jeżeli nie zabierzemy ze sobą bagażu podręcznego, co, jeżeli planujemy np. weekend w Norwegii, nie powinno być problemem.

Wakacje w Norwegii – ceny, noclegi, wyżywienie

Nie ma się co oszukiwać – jak na warunki polskich zarobków Norwegia nie jest tanim krajem – w zasadzie jest jednym z najdroższych krajów całej Europy. Dla przeciętnego Norwega nie stanowi to problemu ze względu na relatywnie wyższe wynagrodzenie, jednak wymieniając złotówki na norweskie korony możemy się mocno zdziwić.

Chcąc znaleźć nocleg w Norwegii spotkamy zarówno domki w górach, jak i luksusowe hotele z widokiem na fiordy, urokliwe pensjonaty i kwatery prywatne. Ceny są w tym przypadku bardzo zróżnicowane, podobnie jak oferowany standard zakwaterowania.

Jeżeli zaś chodzi o wyżywienie w Norwegii, to jeżeli chcemy pilnować budżetu naszej wycieczki, powinniśmy omijać restauracje i nastawić się na samodzielne gotowanie. Najtaniej zakupy w Norwegii zrobimy w sklepie jednej z sieci dyskontów – za najtańszą uznawana jest sieć Kiwi, do bardzo ekonomicznych należą także Bunnpris, Coop Prix oraz Extra. Warto szukać produktów marki First Price – są to bowiem tańsze odpowiedniki znanych, markowych produktów. Oczywiście będą one miały niższą jakość, jednak w przypadku pilnowania budżetu, powinny nam w zupełności wystarczyć.

Czytając relacje turystów, którzy wybrali się na wycieczkę do Norwegii, często spotykamy się też z opinią, że nie warto korzystać tam z transportu publicznego, który jest drogi i nieefektywny. W związku z faktem, że do najciekawszych miejsc i tak trzeba dojechać autem, można je po prostu wynająć już na miejscu (jeżeli lecimy do Norwegii samolotem) lub korzystać z własnego (jeżeli pojechaliśmy samochodem).

Wycieczka do Norwegii

Wycieczka do Norwegii – co warto zobaczyć?

Jadąc na urlop do Norwegii, w zasadzie niezależnie od pory roku, liczyć możemy na niesamowite widoki. Prym wiodą oczywiście fiordy i lodowce, jednak urokliwe miasteczka z kolorowymi, drewnianymi domkami również robią fantastyczne wrażenie.

Jeżeli wybierasz się do Norwegii pierwszy raz, odkrywanie tego kraju warto rozpocząć od wypadu do Stavanger, miasta położonego na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii i świetnie skomunikowanego z Polską. Loty do Stavanger organizuje tania linia lotnicza Wizzair z trzech polskich miast: Gdańska, Katowic i Szczecina, trwają one około dwóch godzin.

Atrakcje Norwegii to także niesamowita Droga Trolli, czyli znajdująca się na południe od Åndalsnes w gminie Rauma trasa, której nachylenie wynosi 9%; Katedra Nidaros z 1152 roku w Trondheim oraz słynna promenada Aker brygge w Oslo.

 

Dodaj komentarz