Wycieczki w góry – najbardziej imponujące szczyty świata

Wycieczki w góry - najbardziej imponujące szczyty świata

Piesze wędrówki po górach to dla wielu ludzi możliwość wytchnienia i psychicznego odpoczynku. Pomimo trudów wspinaczki, często bolących nóg i zmęczenia, wiele osób decyduje się tak właśnie spędzać swoje urlopy. Chodzenie po górach daje nie tylko możliwość obserwowania znakomitych widoków i oddychanie świeżym, czystym powietrzem. To również sposób na zapomnienie o wielu przyziemnych sprawach i odpoczynek psychiczny: od pracy, nauki, własnych problemów. Na szlaku są najczęściej góry i człowiek, który próbuje się z nimi zmierzyć.

Wiele osób, które lubią górskie spacery, decyduje się na niższe góry, które są bezpieczne i nie wymagają specjalnego przygotowania. Jednak znajduje się coraz więcej śmiałków, którzy porywają się na szczyty dużo wyższe i mierzą się z górami, których zdobycie wcale nie jest łatwe. Najczęściej wymaga to dobrej kondycji, przygotowania i specjalistycznego sprzętu, zwłaszcza jeśli wędrówki w szczyty mają miejsce zimą. Góry jednak fascynują i uzależniają, więc chętnych nie brakuje. Czy zdobywanie najwyższych górskich szczytów jest trudne?

Oto lista pięciu najbardziej imponujących szczytów świata i opis tego, w jaki sposób można je zdobyć:

  1. Mount Everest (8848 m n.p.m.) – niekwestionowany król wszystkich górskich szczytów, nazywany Górą Gór i Dachem Świata. Mount Everest to najwyższy szczyt na świecie, który leży w Himalajach. Mieszkańcy Nepalu, na granicy którego wznosi się Mount Everest, uważają, że jest to siedziba bogów. Po raz pierwszy został zdobyty w maju 1953 roku. Aby wejść na najwyższą górę świata potrzeba najwyższej jakości sprzętu i specjalnego przygotowania. Osoby, które na co dzień mieszkają w innym klimacie i nie mają do czynienia z tak dużą wysokością muszą przygotować się do wejścia na szczyt, zdobywając aklimatyzację. Polega ona na wchodzeniu na określone wysokości i schodzeniu z powrotem do danego obozu. Jest to konieczne, by przyzwyczaić organizm do zupełnie innej gęstości powietrza. Najłatwiejsze (o ile można tak powiedzieć o wejściu na Dach Świata) jest wejście na Mount Everest wiosną i jesienią. Wyprawy organizowane są w tych terminach, ponieważ wówczas nie wieje w górach monsun znad Zatoki Bengalskiej. Niektórzy śmiałkowie decydują się jednak na zdobywanie Góry Gór zimą. Warunki są wtedy dużo trudniejsze, pogoda bardziej surowa, a śnieg pada dużo częściej. Na Mount Everest istnieje droga wejściowa od strony Nepalu (południowo-wschodnia). Wejście wymaga oczywiście specjalnych pozwoleń od władz Nepalu.
  2. K2 (8611 m n.p.m.) – druga pod względem wysokości góra na świecie. Jednocześnie jedyny szczyt wśród najwyższej dziesiątki szczytów na świecie, który nie leży w Himalajach, tylko w Karakorum. Jego niezwykłość polega na tym, że jest jedynym ośmiotysięcznikiem na świecie, który nigdy nie został zdobyty zimą. Leży na granicy Chin i Pakistanu. Najpopularniejsza droga na szczyt wiedzie przez Żebro Abruzzi. Góra jest tak ciekawa, ponieważ największe trudności na drodze na jej szczyt znajdują się bardzo wysoko, na około 8 tysiącach m n.p.m. Dodatkowo panuje tu dużo trudniejsza pogoda niż na Mount Everest, K2 jest bowiem dużo bardziej wysunięta na północ. Ze względu na odsetek wypadków śmiertelnych nazywana bywa również Górą Mordercą.Wycieczki w góry - najbardziej imponujące szczyty świata
  3. Meru (6660 m n.p.m.) – to również jeden z himalajskich szczytów. Ta góra nie jest ani jedną z najwyższych, ani jedną z najbardziej znanych na świecie. Jednak jej niezwykłość polega na tym, że jest to w zasadzie pionowa ściana, która wymaga najwyższych umiejętności wspinaczkowych, absolutnie niezawodnego sprzętu i odwagi, na którą stać naprawdę nielicznych. Mowa tu oczywiście o środkowym szczycie góry, który bywa również nazywany płetwą rekina. Mogą o nim marzyć tylko ci, którzy we wspinaniu się są najlepsi na świecie.
  4. Matterhorn (4478 m n.p.m.) – leży na granicy włosko-szwajcarskiej i przez wielu uważany jest za najpiękniejszy szczyt Europy. Jego charakterystyczna sylwetka prowokuje wielu wspinaczy do marzeń o zdobyciu jego szczytu. Widok na górę jest tak ciekawy, ponieważ wznosi się samotnie wśród lodowców. Jego trudne położenie, ekspozycja na pogodę i trudności wspinaczkowe blisko szczytu powodują, że często zdarzają się na nim wypadki śmiertelne.
  5. Half Dome (2693 m n.p.m.) – wznosi się w Parku Narodowym Yosemite w Stanach Zjednoczonych. Nie jest górą wysoką, jednak ta formacja skalna należy do jednych z najpiękniejszych na świecie. Można stąd podziwiać imponujące krajobrazy. Wbrew pozorom wejście na górę nie jest łatwe, ponieważ skała ma bardzo wymagający kształt i potrzebne jest przygotowanie oraz dobry sprzęt.

 

Dodaj komentarz