Rowery elektryczne – co należy o nich wiedzieć?

Rowery elektryczne

Jazda rowerem to nie tylko świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, ale również idealny sposób na przemieszczenie się w zakorkowanym mieście. Poprzez rozwój technologiczny coraz częściej można usłyszeć o rowerach elektrycznych, które znajdują coraz to szersze grono odbiorców. Niektórzy zapewne nie słyszeli o owym sprzęcie jednak warto temu tematowi przyjrzeć się nieco bliżej. Co więc warto wiedzieć na temat rowerów elektrycznych?

Rowery elektryczne – co należy o nich wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym jak działają rowery elektryczne. Mianowicie, swoje działanie opierają one przede wszystkim na silniku elektrycznym, który stanowi główny element i największą zmianę względem normalnych rowerów. Sam silnik znajdujący się wewnątrz osiąga moc około 250 W co jest całkowicie wystarczające. Jakie zalety gwarantuje silnik? Największą zaletą stosowania silnika jest pomoc w trakcie jazdy- głównie pod górkę oraz inne podjazdy. W momencie wykrycia oporu silnik zaczyna działać co pozwala na łatwą i przyjemną jazdę. Jak zostało wspomniane silnik nie chodzi cały czas- zostaje on wyłączony podczas wyższych prędkości.

Zalety i wady

Rower elektryczny posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Największym jego plusem jest przede wszystkim łatwość w przemieszczaniu się. Został on stworzony głównie do jazdy po mieście. W tej roli spisuje się idealnie- nawet podczas dłuższych tras nada się bardzo dobrze. Jazda jest przyjemna, nieskrępowana, a wysiłek nie jest na tyle duży by w znaczny sposób zmęczyć użytkownika takiego sprzętu.

Warto dodać również kilka słów na temat wad roweru elektrycznego. Jego największą jest głównie jego waga, która potrafi osiągnąć nawet ponad 20 kilogramów. To szczególnie problematyczne gdy jesteśmy zmuszeni wnieść taki rower po schodach. Kolejnym minusem jest jego eksploatacja, która względem tradycyjnego modelu może wydawać się wymagająca. Akumulator zastosowany wewnątrz musi być regularnie ładowany ponieważ ulega stopniowemu rozładowaniu. Może to być szczególnie irytujące w trakcie zimy ponieważ musimy robić to znacznie częściej. Skróceniu ulega także maksymalny zasięg jazdy. Ponadto akumulator posiada określoną przez producenta maksymalną liczbę ładowań. W praktyce oznacza to, że po pewnym czasie niezbędna będzie wymiana.

Ostatnim już aspektem, o którym trzeba powiedzieć jest cena. Najtańsze rowery elektryczne kosztują ponad tysiąc złotych, co jest kwotą znacznie wyższą niż w przypadku zwykłych rowerów. To stosunkowo wysoka cena jak za najtańsze modele dostępne na rynku.

Dodaj komentarz