sztuka w Indonezji

Kiedy myślimy o Indonezji, zapewne pierwsze, co przyjdzie nam na myśl to wypoczynek na plażach i w kurortach, ciekawa fauna i flora, a także bogactwo wspaniałych widoków. Wszystkie te rzeczy są oczywiście prawdziwe, często jednak zapomina się o czymś, co dla mieszkańców Indonezji jest niezwykle istotne, a dla turystów może być niesamowitą atrakcją – o sztuce. Sztuka odgrywa ważną rolę w kulturze każdej nacji, ale w Indonezji jest to szczególnie widoczne. Jest ona także bardzo zróżnicowana, w zależności od danej wyspy czy nawet jej poszczególnych regionów.

Taniec i teatr

Najlepiej znany indonezyjski taniec to oczywiście taniec balijski, będący połączeniem tańca i dramatu. Jest on bardzo kolorowy i energiczny, często pełni także rolę w różnych rytuałach, ma więc także rolę religijną, a nie tylko rozrywkową. Na innych wyspach także występują lokalne tańce, takie jak Mansai, w którym mogą brać udział także turyści czy Mandau, taniec wykonywany przy użyciu tarcz i noży. Na wspomnienie zasługuje także słynny teatr marionetek (wayang) z Jawy. Występują w nim nie tylko tradycyjne marionetki, ale także trójwymiarowe drewniane marionetki i cienie, a nawet prawdziwi tańczący ludzie.

Muzyka

Dla mieszkańców Indonezji szczególną rolę odgrywa także muzyka, zarówno ta tradycyjna, jak i współczesna. W utworach tradycyjnych nie może obejść się bez takich instrumentów jak flety, ksylofony, gongi, bębny i angklung (rurki bambusowe potrząsane w celu uzyskania dźwięku), co wywołuje piorunujące wrażenie. Utwory bardziej współczesne czerpią zaś inspirację z wielu rożnych popularnych gatunków, od popu po salsę.

Architektura

Każdy, kto miał okazję zwiedzić chociaż część Indonezji https://duabenua.com/pl/ z pewnością zgodzi się, że jest on domem dla szerokiej gamy zróżnicowanej i robiącej niesamowite wrażenie architektury, zarówno w przypadku bardzo wiekowych budowli, jak i tych nowszych. Zachwycać mogą siedziby królewskie, świątynie czy nawet zwykłe domy mieszkalne. Każda wyspa różni się od siebie pod tym względem mniej lub bardziej z powodu indywidualnych uwarunkowań kulturowych bądź historycznych, więc każdy może być pewny, że zwiedzając tylko jedno miejsce z pewnością nie widział jeszcze wszystkiego, co Indonezja ma do zaoferowania.

Indonezyjczycy mają bardzo osobiste i często religijne podejście do sztuki, co skutkuje niesamowitymi rezultatami. Taniec, muzyka, architektura, ale także malarstwo czy rzeźbiarstwo jest wkomponowane w duszę Indonezji i zobaczenie tego na własne oczy powinno być gratką dla każdego turysty.

Dodaj komentarz