Budapeszteńskie szaleństwo

Budapeszteńskie szaleństwo

Budapeszt to jedno z tych miast, które zachwyca od pierwszego momentu, a potem sukcesywnie doprowadza do tego, że zakochujemy się w tym mieście bez pamięci. Jest połączeniem wieloletniej historii, która jest niemal namacalna i nowoczesności, która objawia się tutaj w bardzo różnych formach. Decydując się na wycieczkę do stolicy Węgier warto odpowiednio się przygotować i w zależności od długości pobytu, zdecydować na najważniejsze atrakcje. A tych tutaj nie brakuje.

Atrakcje po stronie Budy

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Budapeszt leży nad Dunajem, który przecina miasto mniej więcej w połowie, tworząc równocześnie naturalny podział na dwie partie – Budę oraz Peszt. Atmosfera w Budzie jest nieco inna niż po drugiej stronie rzeki i z całą pewnością mniej imprezowa. Po tej stronie będziemy mogli obejrzeć wspaniałe Wzgórze Gellerta, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto. Zwłaszcza w porze letniej, kiedy upały dają się we znaki, wzgórze jest fantastycznym wytchnieniem i chroni przed atakującym słońcem. Ten niezwykły punkt widokowy zawdzięcza swoją nazwę pewnemu biskupowi, który według legend miał zostać zamordowany właśnie w tym miejscu. Również w dzielnicy Buda znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta, czyli Baszta Rybacka, która przypomina fragment z bajki Walta Disney’a. To niesamowita pod względem architektonicznym atrakcja, którą zbudowano w XIX wieku. Obecnie stanowi obowiązkowy punkt turystyczny i miejsce, w którym można napić się przepysznej kawy lub zjeść popularnego tutaj langosz.

Co ma do zaoferowania Peszt?

Mówi się, że to dzielnica, która słynie z imprez do białego rana i całego mnóstwa klubów, pubów, przyjemnych knajpek. Faktycznie, jest to ulubiona dzielnica młodych mieszkańców i turystów nastawionych przede wszystkim na dobrą zabawę. Peszt to również miejsce, w którym znajdziemy sporo doskonałych knajpek z przepysznym jedzeniem. Niemniej, jest to również dzielnica, w której znajduje się budynek parlamentu, który sam w sobie stanowi atrakcję i zdecydowanie jest miejscem godnym zobaczenia. Nieopodal będziemy mogli podziwiać jeden z najbardziej przejmujących pomników ofiar Holocaustu zwany Butami nad brzegiem Dunaju. W trakcie II Wojny Światowej Niemcy właśnie nad rzeką dokonywali likwidacji niewygodnych mieszkańców, zwłaszcza pochodzenia żydowskiego. Historyczne doniesienia zaświadczają, że przed śmiercią kazano ofiarom ściągać buty i z tego również względu to one są głównym i jedynym motywem tego fascynującego pomnika.

Dodaj komentarz