Chorwacja – kraj do którego wciąż chce się wracać.

Chorwacja – kraj do którego wciąż chce się wracać.

Bez dwóch zdań Chorwacja uzależnia. Gdy pierwszy raz byłam w tym kraju zakochałam się na zawsze. W górach… I w morzu.. W kamienistych plażach i tych żwirowych też. W bezchmurnym niebie. W błogim odpoczynku w słońcu i cudownej roślinności. W słodkim winie o nazwie proszek i sałatce z ośmiornicy. Zapach lawendy nigdzie indziej nie jest tak cudownie wszechobecny jak w Cro. Polubiłam pełnych ciepła mieszkańców, kozy w przydomowych ogródkach, kamienne domy i stare okiennice. Tak było w Dalmacji… Stolica kraju – Zagrzeb wciąż za to nosiła ślady od kul i leczyła rany po wojnie w Jugosławii. Opuszczone serbskie domostwa również przypominały bolesną historię kraju. Tak było ćwierć wieku temu… Obecna Chorwacja to raj turystyczny, nowoczesność, piękne hotele i apartamenty ale lawenda pachnie równie pięknie a wino smakuje równie dobrze 🙂

Co warto zobaczyć?

Podróżując po Chorwacji warto zobaczyć następujące miejsca:

  • Jeziora Plitwickie – cudowne turkusowe jeziora i piękne wodospady a wokół bogactwo zieleni. Plitwice to park narodowy, który każdego urzeknie magicznym krajobrazem.
  • Plaża Zlatni Rat na wyspie Brać. Słynna plaża, która wchodzi głęboko w morze i zmienia kształt pod wpływem fal i prądów. Co więcej – ciągle się wydłuża.
  • Split – miasto w Dalmacji słynne ze starówki, która powstałą na ruinach słynnego pałacu Dioklecjana. Dla miłośników tak historii, jak i rozrywki
  • Archipelag wysp Kornati – dla spragnionych spokoju, ciszy i chętnych na odkrycia drogą morską. W tym przypadku łodzią czy motorówką. Większość ze 150 wysepek jest wyludniona za to pod wodą jest co robić. Polecam dla wielbicieli nurkowania.
  • Hvar – cudowna wyspa z największą liczbą godzin słonecznych. Wyspa gdzie lawenda pachnie najpiękniej a wino i oliwki smakują najlepiej. To trzeba przeżyć! (wyspa Hvar uznana przez pismo podróżniczeTraveller za jedną z najpiękniejszych wysp świata)
  • Wodospady rzeki Krk – Park Narodowy na południu kraju. Malownicze krajobrazy, fantastyczna flora i fauna na wyciągnięcie ręki. Należy uważać na silny prąd podczas kąpieli.
  • Dubrownik – perła Chorwacji. Pałace, starówka, zabytkowe klasztory.. Warto przeznaczyć kilka dni na zwiedzanie tego miasta. Chociaż co roku przeżywa ono oblężenie turystyczne, to grzechem byłoby być w Chorwacji i Dubrownika nie zobaczyć…

Chorwacja jest niebywale popularną destynacją turystyczną. Ma olbrzymią ilość zabytków, piękne krajobrazy, pyszną kuchnię i przemiłych mieszkańców. Pamiętajmy, by odkryć nie tylko turystyczną Chorwację opisaną w przewodnikach. Spróbujmy uciec kamiennymi uliczkami od turystycznych szlaków. Spróbować dań i wina w oddalonej od centrum restauracyjce. Zamieńmy słowo z miejscowymi a wtedy duch Chorwacji ujawni się w pełni. Bon Voyage!

Dodaj komentarz