Co warto zobaczyć w Rzymie? Ciekawe miejsca i atrakcje

zwiedzanie Koloseum

Zabytki Rzymu to dzieła sztuki. Stolica Włoch, bardziej niż gdziekolwiek indziej, posiada wspaniałą kolekcję zabytków, o których zobaczeniu marzy każdy. Materiał ten jest opisem zabytków Rzymu, krótkim przewodnikiem na samodzielną wycieczkę. Teraz opowiemy Wam, co warto zobaczyć w Rzymie na własną rękę tak aby miło spędzić w mieście, którego historia sięga czasów starożytnych.

Zobacz Rzym z góry

W mieście zbudowanym na siedmiu wzgórzach, wielu próbuje pojąć stolicę Włoch na pierwszy rzut oka. Zdają sobie sprawę, że jest to po prostu niemożliwe. Z każdego wzgórza Rzym oferuje inną perspektywę, od spokojnej wiejskiej scenerii na szczycie góry Pincio, do nocnego Forum Rzymskiego na Kapitolu.

Najwyższy punkt widokowy w Rzymie znajduje się pod kopułą katedry św. Piotra w Watykanie. Z romantycznego miejsca, jakim jest Castel Sant’Angelo, można podziwiać malownicze panoramy Tybru i Trastevere. A ze szczytu pomnika Vittoriano widać Koloseum i Forum Romanum jak na dłoni. Sprawdź też zwiedzanie Koloseum.

Relaks w Willi Borghese

Villa Borghese to piękny kompleks parkowy w północnej części Rzymu. Warto wybrać się tu na piknik, uciec od zgiełku włoskiej stolicy lub podziwiać dzieła Rubensa, Caravaggia, Van Gogha i Moneta w muzeach willi. Bilety do Galleria Borghese warto kupić z wyprzedzeniem – zwiedzający wpuszczani są grupami tylko raz na dwie godziny.

Dla dzieci przygotowano park rozrywki i bio-park ze słoniami i różowymi flamingami, a w zimie lodowisko. Jeśli mówisz po włosku, nie przegap House of Cinema i The Globe, rzymskiego teatru szekspirowskiego, za darmo. Słynne Schody Hiszpańskie prowadzą aż do Willi Borghese, a siedzenie na ich stopniach to kolejny obowiązkowy punkt spaceru po Rzymie. Zobacz świetny artykuł pt. Jak wyglądają podróże do Rzymu.

Odwiedź najmniejsze państwo na świecie

Zwiedzanie Watykanu jest zdecydowanie warte znalezienia czasu podczas rzymskich wakacji. W końcu jaki kraj jest lepszy do zwiedzania niż ten, do którego można dojechać lub przylecieć samolotem? Maleńki Watykan ma ogromną gęstość zaludnienia i równie dużą koncentrację zabytków, muzeów i atrakcji. A jeśli masz szczęście, możesz zobaczyć lub nawet otrzymać błogosławieństwo od samego papieża Franciszka.

W Watykanie znajduje się kilkadziesiąt ciekawych muzeów, m.in. muzeum etruskie i egipskie, biblioteka z najstarszym tekstem Ewangelii oraz Pinakoteka z dziełami Tycjana i da Vinci. Nie bądź leniwy i wejdź na szczyt kopuły katedry św. Piotra, aby podziwiać wspaniały widok na miasto. W katedrze obowiązuje ścisły dress code: zakryte dłonie i stopy, brak nakrycia głowy dla mężczyzn i brak nakrycia głowy dla kobiet.

Poczuj smak włoskiej kuchni

Nawet zwykła wizyta w restauracji czy kawiarni w Rzymie może zamienić się w ekscytującą przygodę. To nie przypadek, że Julia Roberts w filmie “Jedz, módl się, kochaj” pojechała do tego właśnie miasta na pierwszą część swojego planu. Połączenie wycieczki gastronomicznej i zwiedzania Rzymu jest łatwe. Oto, na przykład, jeden z tysięcy planów podróży. Rano napij się cappuccino w kawiarni z widokiem na Bazylikę. W południe kup najsmaczniejsze gelato w Rzymie w Gelateria Old Bridge. Później zjedz pyszny makaron z truflami w Osteria Barberini na Schodach Hiszpańskich. Wieczorem posil się chrupiącą pizzą i domowym winem w La Prosciutteria przy Fontannie di Trevi.

Dodaj komentarz