Co dają nam podróże?

Każdy z nas podróżuje, bardziej lub mniej. Przemieszczanie się z domu do pracy – też możesz podciągnąć pod podróż. Kto wie co miłego przytrafi Ci się podczas drogi? Może spotkasz kogoś, kto zostanie Twoim przyjacielem lub miłością życia? Nie tylko dalekie podróże kształcą. Ważne jest to, jak postrzegamy nasz świat i to co nasz otacza.

Jedzenie i kulinaria

Nieważne gdzie się wybierzesz. Każde miasto, kraj, wieś ma swoje kulinarne ”ja”. Nie tylko duże miasta i poszczególne kraje mają przypisane swoje smaki i dania, którymi się zachwycamy. Spójrzmy choćby na Polskę. Każdy region szczyci się czymś innym;

  • Górale – oscypki;
  • Kaszubi – ruchanki – placuszki z ciasta chlebowego;
  • Śląsk – rolada z kluskami i modrą kapustą itd.

Gdybyśmy podzielili każdy kraj na regiony i to czego należy spróbować – tworzy nam się ogromna lista miejsc, które musimy odwiedzić.

Kultura i obyczaje

Podczas zwiedzania przeróżnych miejsc na świecie – chcąc nie chcąc poznajemy kulturę, obyczaje i religie innych krajów. Możemy się z nimi utożsamiać lub nie, ale musimy je uszanować – gdyż jesteśmy na “ich terenie”. Jest wiele kultur podobnych do naszej, lecz jest też mnóstwo takich, które odbiegają od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie zmienia to faktu, że warto je poznać, rozszerzyć swoje poglądy i otworzyć się na świat.

Krajobrazy

Nie musimy przemierzyć oceanu aby docenić piękno przyrody. Możemy wyjechać tylko na drugi koniec miasta lub pójść do pobliskiego lasu i odetchnąć świeżym powietrzem. Wiadomo, krajobraz zza oceanu diametralnie różni się od tego co znamy i nie da się ukryć, że na pewno chętniej byśmy zobaczyli to co odległe. Nie każdego stać na takie podróże. Wyjście jest jedno – spełniajmy marzenia. Jeśli chcesz wyjechać na drugi koniec kuli ziemskiej – uzbieraj na to. Jeśli nie zależy ci na dalekich podróżach, wyjdź z domu i doceń to, co masz najbliżej siebie. Każda z tych podróży przyniesie ci odpoczynek i spokój ducha.

Wewnętrzny spokój

Podróże, oprócz poznawania nowych kultur, jedzenia i krajobrazów niosą ze sobą coś co jest najważniejsze – odpoczynek. Psychiczny, fizyczny – taki, którego najbardziej potrzebujemy. Każdy z nas odpoczywa na swój sposób – jedni aktywnie, drudzy wolą poleżeć i nic nie robić. Jeśli odpocznie twoja dusza, odpocznie Twoje ciało. To głownie po to wyjeżdżamy na urlopy. Nie zawsze daleko – znaczy daleko od zmartwień i problemów. Niestety to tak nie działa. Wybieraj miejsca przyjazne Tobie i ludziom, z którymi podróżujesz. Lubisz cisze – jedz w odludne miejsce, gdzie zostaniesz sam/a z własnymi myślami. Jeśli kochasz ludzi i to daje ci najwięcej relaksu – jedz w centrum miasta, rozmawiaj z ludźmi, ciesz się i odpoczywaj.

Dodaj komentarz