Collodi – niedocenione włoskie miasto rodem z baśni

collodi

Nie od dziś wiadomo, że włoski klimat to coś, co przyciąga na Półwysep Apeniński turystów z całego świata. Klimatyczne uliczki, nienaganna pogoda i temperament Włochów robią pozytywne wrażenie, a niezwykła architektura i historia miast Italii sprawiają, że każdy, kto choć na chwilę zawitał na włoskie tereny – zakochuje się w nich od pierwszego wejrzenia.

Jednak oprócz magicznej Wenecji, historycznej Florencji czy stolicy Włoch, Italia kryje w sobie wiele innych miejsc, które zazwyczaj pozostają w cieniu. Collodi to prawdziwe la dolce vita italiana – małe, ale hipnotyzujące miasteczko, przypominające o jednej z bajek dzieciństwa.

Perełka wśród turystycznych weteranów

Collodi to niewielkie miasteczko, położone w jednej z najczęściej odwiedzanych części Włoch. I choć należy do prowincji Toskanii, to niewielu wie o jego istnieniu lub po prostu nie poświęca czasu swojej podróży na odwiedziny tego miejsca – wbrew pozorom, Collodi wcale nie ustępuje uroku innym, popularniejszym miastom Toskanii. Tutaj czas płynie wolniej, a widoki, jakie oferuje turystom Collodi wyglądają jak rodem z bajki – dosłownie!

Śladami Pinokia – co warto zobaczyć w Collodi?

Czy nazwa tego niewielkiego miasteczka nie brzmi znajomo? Szczególnie miłośnikom literatury z pewnością skojarzyła się ona ze słynnym pisarzem. I jest to zdecydowanie strzał w dziesiątkę, bowiem Collodi to miasto, które historią sympatycznego, drewnianego chłopca jest przesiąknięte do granic możliwości.

Nazwa miasta brzmi identycznie jak pseudonim literacki twórcy “Pinokia”. Carlo Collodi, a właściwie Carlo Lorenzini był dla Włochów autorytetem literackim – słynna lektura o Gepetto i jego drewnianym synu stała się ulubioną książką dla dzieci i osiągnęła niebywały sukces na całym świecie. Nic więc dziwnego, że Collodi stało się świątynią sympatycznej kukiełki i wybitnego włoskiego pisarza.

Collodi będzie świetnym przeżyciem nie tylko dla dorosłych turystów – warto wybrać się tutaj całą rodziną. Już na samym wjeździe do XII-wiecznego miasteczka dzieci przywita radosny pajacyk. Pokaźna figura mierzy aż 16 metrów wysokości i strzeże wjazdu do Collodi od ponad dekady.

Specjalną atrakcją, z której z pewnością najbardziej ucieszy się młodsza część podróżujących jest Parco di Pinocchio. Park poświęcony słynnemu Pinokiu to połączenie tradycji z rozrywką – z jednej strony liczne karuzele i zjeżdżalnie, z drugiej zapierające dech w piersiach, dopracowane rzeźby, przedstawiające bohaterów książek Collodiego. Ponadto, dla miłośników sztuki, ciekawym widokiem będą mozaiki Venturino Venturiego, zdobiące Park Pinokia.

Miasteczko Collodi jest idealnym przykładem na to, że nie tylko najpopularniejsze kierunki turystyczne są godne uwagi. Czasem warto poświęcić czas na mniej oczywiste atrakcje, pozostające w cieniu słynnych budowli i zatłoczonych miasteczek, by poznać Italię z zupełnie innej strony.

Dodaj komentarz