Najciekawsze miejsca Wybrzeża Koszalińskiego

Najciekawsze miejsca Wybrzeża Koszalińskiego

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie to wieś wypoczynkowa, tworząca duży kompleks turystyczny z sąsiednimi Sianorzętami. Obok współczesnej zabudowy ośrodków wypoczynkowych i hoteli zachowano pensjonaty i domy rybackie z początku XX w. Na plaży jest niewielkie molo i przystań rybacka. Jedna z atrakcji wsi jest Skansen Chleba, tradycyjna piekarnia prezentująca proces wypieku. W centrum Ustronia Morskiego znajduje się duży ośrodek sportowo – rekreacyjny.

Gąski

Gąski to najciekawsza miejscowość w kompleksie wsi wypoczynkowych pasa nadmorskiego między Ustroniem Morskim a Mielnem. Najpopularniejszym obiektem w Gąskach jest 40-metrowa latarnia morska z 1877 r. Wieś należy do miejsc charakteryzujących się występowaniem anomalii magnetycznych. Stąd też często nazywa się ją często polskim trójkątem bermudzkim. Źródłem tego zjawiska są pokłady glinki zielonej.

Mielno i Unieście

Mielno i Unieście to połączone dwie nadmorskie wsie letniskowe. Bałtyckie plaże i płytkie ciepłe wody jeziora Jamno przyciągają co roku dziesiątki tysięcy turystów. Ulubieńcem dzieci na nadmorskiej promenadzie jest posąg morsa ze spiżu. Jezioro Jamno to największe jezioro nadmorskie na Wybrzeżu Koszalińskim. Przystanie żeglarskie nad jeziorem są popularną bazą sportów wodnych. Średnia głębokość jeziora wynosi tylko 2 m, co stwarza doskonałe warunki do nauki pływania na desce. Napotkamy tu tez żaglówki, rowery wodne i kajaki. Po jeziorze kursuje statek wycieczkowy Koszałek.

Najciekawsze miejsca Wybrzeża Koszalińskiego

Nie można zapomnieć o Koszalinie, który pretenduje do miana stolicy Środkowego Wybrzeża. Pamiątką historycznej zabudowy Koszalina jest gotycka katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV – XV w. Zachowały się m.in. gwiaździste sklepienia i gotyckie rzeźby. Kościelne organy z końca XIX w. pozwalają na organizację koncertów oraz letniego Festiwalu Organowego.

W Koszalinie na terenach dawnych fortyfikacji miejskich leży Park Książąt Pomorskich. Zachowała się dawna kaplica zamkowa, która obecnie pełni funkcje cerkwi. W piętrowej kamieniczce, zwanej Domkiem Kata, jest siedziba Teatru Propozycji „Dialog”. W letnie weekendy ze stacji Koszalin Wąskotorowy wyruszają pociągi Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

U nasady Mierzei Bukowskiej, oddzielającej jezioro Bukowo od Morza Bałtyckiego leżą Dąbki. W 2007 r. otrzymały status miejscowości uzdrowiskowej. Płycizny i podmokłe łąki nad jeziorem to królestwo wodnego ptactwa, a teren wokół brzegów jest obszarem chronionego krajobrazu. Turystów przyciąga do Dąbek szeroka, piękna plaża, a także jezioro Bukowo, nad które ściągają amatorzy sportów wodnych.

Dodaj komentarz