Tureckie Wybrzeże Egejskie i jego atrakcje

Tureckie Wybrzeże Egejskie i jego atrakcje

Wybrzeże Egejskie jest jednym z tych regionów, gdzie na turystów czekają liczne atrakcje. Nie bez powodu wybrzeże to uznawane jest za najpiękniejszą część Turcji, którą tak chętnie odwiedzają podróżni z całego świata. Ta nadmorska kraina urzeka pięknymi widokami, zapewnia również bardzo dobre warunki do wypoczynku. Tutejszy klimat ceniony jest na całym świecie. Pięknie prezentuje się również linia brzegowa Wybrzeża Egejskiego, pełna malowniczych zatok i zatoczek.
Krajobraz, a przede wszystkim wspaniały klimat od wieków sprzyjały ludzkiemu osadnictwu w tym regionie. Wybrzeże Egejskie wiąże się z powstawaniem wspaniałych cywilizacji, które odegrały dużą rolę w dziejach świata. Liczne miasta, a wśród nich Efez i Milet, to najlepsza wizytówka dla tego rejonu. Jednak i inne zakątki Wybrzeża Egejskiego zasługują na uwagę. O tych najciekawszych znajdziecie podstawowe informacje w dalszej części artykułu.

Afrodizjas.
To starożytne miasto, po licznych pracach związanych z rekonstrukcją, może wprawić w zachwyt nawet najbardziej obytych ze światowymi atrakcjami turystów. To wielkie wykopalisko archeologiczne to prawdziwa skarbnica wiedzy i miejsce niezwykłe. Na turystów czekają tu m. in. wykopaliska, które po wykupieniu biletu można zwiedzać. To jedno z najciekawszych muzeów świata. Liczne posągi, pochodzące z czasów starożytnych, pozwalają przenieść się w czasie. Wiele z nich przedstawia patronkę miasta – znaną z niebywałego uroki Afrodyty. Inna atrakcja w tym mieście to teatr z niezwykłą kolumnadą oraz Łaźnie Hadriana wraz z pobliskim kompleksem sportowym. Można tu zwiedzić również świątynię Afrodyty i stadion, który mógł pomieścić ponad 30 tysięcy ludzi.

Bodrum (Halikarnas)
Starożytne Halikarnas dziś słynie jako miejscowość o nazwie Bodrum. To jeden z najbardziej znanych kurortów nad Morzem Egejskim. Dziś dominują tu liczne pensjonaty i kawiarnie, zaś liczne atrakcje czekające tu na turystów mają typowo europejski charakter. Dawniej znajdowało się tu mauzoleum Mauzelosa oraz jego żony Artemizji. Był to jeden z cudów starożytnego świata, z którego do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie kamienne fundamenty. Dziś w miejscu starożytnego miasta znajduje się tętniący życiem kurort.

Dalyan (Caunus)
Starożytne Caunus znane jest głównie z żółwi morskich, które są obecnie jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych Wybrzeża Egejskiego. Zachowały się tu fragmenty starożytnych murów obronnych oraz dawny teatr. Sama miejscowość ma obecnie charakter wypoczynkowy, zaś tutejsze plaże i hotele zapewniają dobre warunki do wypoczynku.

Dodaj komentarz