Norwegia dla ciekawych: Kongsberg

Norwegia dla ciekawych: Kongsberg

Norwegia jest krajem pełnym skarbów, a wycieczki po jej terenie każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. W tym kraju nudzić się nie można, a zróżnicowana oferta krajoznawcza sprawia, iż każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w chwili, gdy na trasie wycieczki po Norwegii pojawia się miasto Kongsberg?

Kongsberg to ciekawy ośrodek miejski, który swego czasu doskonale sprawdzał się jako osada o górniczym charakterze. Wydobywane tu srebro sprawiło, iż miasto to stało się bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz miejscem, w którym pracowała królewska mennica. Dziś kopalnie srebra są już tylko atrakcjami turystycznym, jednak srebro wciąż zajmuje w tym mieście rolę bardzo ważną. To ono jest motywem przewodnim niemal każdej wycieczki po Kongsberg, to na nim skupiona jest uwaga turystów. Co warto zwiedzić w tym mieście?

W Kongsberg wszystko kręci się wokół srebra, którego złoża odkryto tu w XVII wieku. Dzięki temu zaczęła się tu rozwijać miejscowość, która już w XVIII stuleciu stała się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich na terenie Norwegii. O dziejach tutejszego przemysłu oraz o roli, jaką w rozwoju Kongsberg odegrało srebro, wciąż przypominają miejscowe placówki muzealne. Wielkim zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się Muzeum Przemysłu, nie brak też chętnych do zwiedzenia Muzeum Królewskiej Mennicy. Nie lada gratką są kopalnie srebra, dziś świetnie sprawdzające się w roli turystycznych atrakcji. Urządzone tu podziemne trasy turystyczne robią ogromne wrażenie, a spacer po ich terenie staje się dla wielu osób jedyną w swoim rodzaju przygodą. W mieście tym ważną rolę odgrywają też sporty zimowe, o czym przypomina Muzeum Narciarstwa – kolejna atrakcja turystyczna, która skutecznie przyciąga gości. Innymi ciekawostkami, którymi może się pochwalić Kongsberg, są miejsca związane z historią regionu, m. in. Muzeum Ruchu Oporu, które przypomina o trudnych latach II wojny światowej. Kongsberg znane jest też z Muzeum Optyki – jedynek placówki muzealnej tego typu na terenie całej Norwegii. W trakcie wycieczki po Kongsberg warto też zwiedzić miejscowy kościół, który urzeka z jednej strony swą barokowo-rokokową formą, z drugiej ogromnymi rozmiarami. W jego wnętrzu może się pomieścić około 2400 osób, dzięki czemu obiekt ten zajmuje ważne miejsce na liście największych świątyń w Norwegii.

Choć współczesny Kongsberg jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, atrakcji turystycznych na jego terenie nie brakuje. Efekt? Biura podróży chętnie uwzględniają wizytę w tym mieście w programach swych wycieczek po Norwegii, a chętnych na zapoznanie się z miejscowymi atrakcjami nie brakuje.

Dodaj komentarz