Sudeckie atrakcje – Bystrzyca Kłodzka

Sudeckie atrakcje – Bystrzyca Kłodzka

To jedno z najpiękniejszych miast, jakimi może nas oczarować Ziemia Kłodzka. Bystrzyca Kłodzka to kuszący cel wycieczki dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury. Tu, u ujścia Bystrzycy Łomnickiej do Nysy Kłodzkiej, nikt na nudę nie będzie mógł narzekać. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii -Bystrzyca Kłodzka i jej dzieje
Niewiele wiadomo o najdawniejszych dziejach tego miasta. Po raz pierwszy Bystrzyca pojawia się w dokumentach z 1318 roku. W połowie XIV stulecia osada ta zyskała prawa miejskie, które sto lat później potwierdził król Czech, Władysław Jagiellończyk. Przez lata miasto pomyślnie się rozwijało, głównie dzięki tkactwu oraz takim przywilejom, jak prawo mili. Rozwój ten został przerwany przez wojnę trzydziestoletnią (1618-1648) i związane z nią zniszczenia. Wojny śląskie, francuska okupacja oraz konflikty społeczne, które zaostrzyły się podczas Wiosny Ludów – wszystko to niekorzystnie wpłynęło na rozwój gospodarczy miasta. Ponownie Bystrzyca zaczęła się bogacić w połowie XIX wieku. Była to zasługa nowych zakładów przemysłowych: fabryki zapałek, fabryki kaszmiru oraz browarów. Dziś miasto to jest niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla tych turystów, którzy chcą lepiej poznać dzieje Ziemi Kłodzkiej, a jednocześnie nacieszyć się widokiem niezwykłych zabytków.

Bystrzyca Kłodzka i jej atrakcje
Na terenie miasta zachowało się sporo ciekawych zabytków, które przypominają nam o długiej i ciekawej przeszłości Bystrzycy Kłodzkiej. Gdzie warto się wybrać? Wiele pięknych budowli zachowało się na terenie starówki. Piękny rynek, XVI-wieczny ratusz oraz pochodząca z XVIII wieku figura wotywna – oto atrakcje, z jakimi można się spotkać w ścisłym centrum tego miasta. Na terenie Bystrzycy Kłodzkiej można tez ujrzeć ciekawą kolekcję zabytkowych domów mieszczańskich. Dla miłośników sztuki sakralnej nie lada gratką będzie wizyta w kościele parafialnym św. Michała Archanioła. Najstarsza część tej świątyni powstała w XIII wieku, a w jej wnętrzu do dziś zachowały się gotyckie sklepienia. Wrażenie na turystach odwiedzających Bystrzycę Kłodzką mogą też zrobić zachowane do dziś fragmenty murów obronnych oraz wieże: Kłodzka, Wodna i Rycerska. Pręgierz z połowy XVI wieku, kościół św. Floriana oraz kaplica wotywna św. Franciszka Ksawerego – oto kolejne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie.

Zwiedzanie Bystrzycy Kłodzkiej to idealna propozycja dla miłośników historii. Tu Ziemia Kłodzka pokazuje swe wyjątkowe oblicze, a zachowane w tym mieście skarby architektury mogą zrobić ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających.

Dodaj komentarz