Litewskie kurorty: Kłajpeda

Litewskie kurorty: Kłajpeda

Litwa jest krajem coraz chętniej odwiedzanym przez polskich turystów, a polskie biura podróży coraz chętniej organizują wczasy na jej terenie. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych kurortów, na terenie których każdy z nas może miło i pożytecznie spędzić wolny czas, jest Kłajpeda. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Kłajpeda to ciekawy kurort, leżący nad popularnym Zalewem Kurońskim. Dobre warunki do wypoczynku skutecznie zachęcają do spędzenia urlopu w tym miejscu, warto jednak pamiętać, że bliskość zalewu nie jest jedynym walorem tej miejscowości. Kłajpeda to ciekawy ośrodek miejski, a wycieczki po jego terenie mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą lekcją historii. Wiadomo, że początki tego miasta przypadają na XIII stulcie, wiadomo też, że Kłajpeda do dziś jest jednym z najważniejszych miast portowych Litwy. O jej potędze oraz roli przypominają nam ciekawsze zabytki i budowle, którym w czasie pobytu na terenie tego miasta z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Na co warto tu zwrócić uwagę?

Kłajpeda może się pochwalić ciekawym Starym Miastem. Tutejsza starówka jest jedną z piękniejszych zespołów tego typu, jakimi może nas oczarować Litwa. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na zabudowania miejskiego uniwersytetu, wokół którego rozciąga się piękny park botaniczny. Spacery po jego terenie będą nie lada gratką dla wszystkich miłośników przyrody oraz dla tych, którzy w czasie wycieczki po mieście chcą odpocząć w pięknym, pełnym zieleni otoczeniu. Piękne kamienice, gmach miejskiego teatru. Warto też przyjrzeć się pozostałościom dawnego zamku krzyżackiego. Jego ruiny przypominają o okresie wyjątkowo ważnym w dziejach Litwy, a spacer w jego otoczeniu do dziś może zrobić wielkie wrażenie na wszystkich miłośnikach historii.

Biura podróży promują to miasto jako ośrodek historyczny, na terenie którego czekają na zwiedzających wspaniałe placówki muzealne. Faktycznie – godnych polecenia ekspozycji jest tu sporo. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Dla tych osób, które w czasie wycieczki po Litwie chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat historii, ciekawym miejscem będzie Muzeum Zamkowe. Jego wielkim walorem jest wspaniała kolekcja broni, mogąca się pochwalić unikalnymi okazami. Inną placówką, do której w czasie wypoczynku w tej części Litwy z pewnością warto zajrzeć, jest Muzeum Litwy Mniejszej, pełne starych map oraz archiwalnych dokumentów. Muzeum Kowalstwa, Muzeum Zegarów oraz Litewskie Muzeum Morza to kolejne atrakcje dla tych, którzy chcą zapoznać się z cennymi zbiorami. Każda z tych placówek ma wyjątkowy charakter, a wizyta w ich murach każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz