Jurajskie atrakcje – Rudawa
Ta jurajska miejscowość urzeka pięknym krajobrazem oraz ciekawymi zabytkami. Rudawa jest ciekawym kierunkiem wycieczki dla miłośników wojennych fortyfikacji oraz dla tych, którzy stawiają na atrakcje związane ze światem literatury. Co warto zobaczyć w tej miejscowości?
Początkowo Rudawa była wsią rycerską, jednak już w XII wieku stała się ona własnością Kapituły Krakowskiej. Nic więc dziwnego, że na liście osób zarządzających tą wsią pojawia się m. in. Piotr Gamrat herbu Sulima – żyjący w I połowie XVI wieku duchowny, znany jako arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. Co ciekawe, w czasach Władysława Warneńczyka wieś ta otrzymała prawa miejskie, które potwierdzone zostały przez Kazimierza Jagiellończyka. Ciekawostką związaną z tą wsią może być też fakt, iż wśród miejscowych dokumentów parafialnych znajduje się najstarsza w Małopolsce (a być może również w Polsce) księga ślubów. Pochodzi ona z XVI wieku i jest nie lada gratką dla każdego miłośnika historii. A jakie atrakcje czekają tu na miłośników ciekawych zabytków?
W czasie wycieczki po terenie Rudawy z pewnością warto zajrzeć na teren willowej dzielnicy, założonej tu na przełomie XIX i XX wieku. Na jej terenie znajduje się jeden z najciekawszych budynków Rudawy, czyli słynna “willa z wieżyczką”. Willa ta powstała pod koniec XIX wieku, a o jej wyjątkowości decyduje i ciekawa forma, i jej właściciele. Wiadomo bowiem, że willę tą zbudowano dla Antoniny i Stanisława Domańskich. Stanisław był znanym lekarzem, cenionym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz radnym Krakowa, z kolei Antoninę znamy dziś przede wszystkim jako autorkę “Historii żółtej ciżemki”. Warto też podkreślić, iż to właśnie Antonina Domańska stała się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do stworzenia tak ważnej postaci, jaką jest Radczyni – jedna z bohaterek słynnego “Wesela”. Dom Domańskich jest miejscem bardzo ważnym dla miłośników literatury jeszcze z jednego względu. W 1908 roku w willi tej zamieszkał Henryk Sienkiewicz, który właśnie tu powstał Stasia Tarkowskiego – młodego chłopaka, który stał się literackim pierwowzorem dla głównego bohatera powieści “W pustyni i w puszczy”. Ciekawym zabytkiem z początku XX wieku jest też miejscowy dworzec kolejowy, przy którym znajdują się dwa domy mieszkalne z lat 1910-1915. Miłośników sztuki sakralnej Rudawa może oczarować miejscowym kościołem parafialnym – zabytkiem, który przyciąga uwagę XIV-wiecznym rodowodem. Do dziś kościół Wszystkich Świętych może się pochwalić gotyckim prezbiterium z XV wieku, gotyckim obrazem Matki Boskiej oraz ciekawym, drewnianym tabernakulum z XVIII stulecia. Rudawa jest też ciekawym celem wycieczki dla miłośników fortyfikacji, a tutejsze schrony cieszą się sporym zainteresowaniem wśród turystów – historyków.