Grodziec i jego zabytki sakralne

Grodziec i jego zabytki sakralne

Bliskość Będzina i malownicza okolica sprawiają, że Grodziec może stać się dla każdego z nas ciekawym punktem w programie wycieczki po tej części województwa śląskiego. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Zabytkami najważniejszymi są tu obiekty sakralne, którym piękna odmówić nie można. Co warto wiedzieć na ich temat?

Kościół parafialny św. Katarzyny
W centrum miejscowości ujrzeć można ważny zabytek architektury sakralnej. To kościół parafialny, o którym wspominają już dokumenty z początków XIV wieku. Kolejna wzmianka kościele parafialnym w Grodźcu pochodzi z lat 70-tych XV wieku. Dzięki tej notatce dowiadujemy się, że ówczesna świątynia w Grodźcu była budowlą drewnianą. Kościół ten przetrwał do początków XVIII wieku, czyli do czasu pożaru. Po tej klęsce odbudowano świątynię, tym razem decydując się na postawienie obiektu murowanego. Powiększony w latach 30-tych XX wieku, jest cennym zabytkiem i atrakcją, której miłośnicy architektury sakralnej chętnie poświęcają swój czas. Barokowe wyposażenie, młodopolskie witraże oraz współczesne malowidła – oto dzieła sztuki, które warto zobaczyć we wnętrzu tej świątyni.

Kościół na Dorotce
Kościół na górze zwanej Dorotką to jeden z najciekawszych zabytków sakralnych na terenie województwa śląskiego. Jest to jednocześnie duma Grodźca, której w czasie wycieczki w rejonie Będzina koniecznie trzeba poświecić nieco więcej uwagi. Wzniesiony na szczycie Wzgórza św. Doroty kościółek jest ciekawym zabytkiem z XVII wieku, który swą formą nawiązuje do architektury romańskiej. Kościół ten jest miejscem bardzo chętnie odwiedzany i przez miłośników historii, i przez wiernych. Dla tych drugich Góra św. Doroty jest miejscem bardzo ważnym ze względu na cud, który miał tu miejsce w 1865 roku. Co wiemy na temat tego wydarzenia? Wiemy, że mieszkaniec pobliskiego Kamienia modlił się o zdrowie dla swego ciężko chorego dziecka. We śnie miała mu się objawić Matka Boska, która nakazała mu umieścić swój obraz w kościele św. Doroty. I tak zakupiony w Piekarach obraz trafił na Górę św. Doroty, a modlitwa ojca została wysłuchana. Sama Góra św. Doroty stała się celem licznych pielgrzymek i do dziś zajmuje ważne miejsce na mapie obiektów sakralnych województwa śląskiego.

Wycieczki w rejonie Będzina mogą nam dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Jeśli w ich trakcie odwiedzimy Grodziec, z pewnością w miły i pożyteczny sposób spędzimy tu czas. Dzięki pięknym widokom i ciekawym zabytkom każdy z nas odkryje tu nowe, mniej znane, za to bardzo atrakcyjne oblicze województwa śląskiego.

Dodaj komentarz