Turyn – miasto gdzie każdy znajdzie coś dla siebie
Włoska kultura, jedzenie, wino, a także temperament Włochów bardzo dobrze jest znany na całym świecie. Atmosferę kraju doskonale możemy poczuć odwiedzając Turyn, miasto placów i czekolady. Jednak to nie jedyne skojarzenia, Turyn jak przystało na arystokratyczne miasto pełne jest elegancji i przepychu. Bez względu na to, czy stoimy przed budynkiem dworca, czy ratusza, mamy wrażenie, że patrzymy na pałac. Z kolei fanom motoryzacji z pewnością kojarzy się z marką Fiat, skąd wywodzą się takie samochody jak fiat punto, 500 czy panda.
Spacer po włoskim mieście możemy rozpocząć od Plazza Carlo Felice, gdzie wrażenie robią XIX-wieczne kamienice z pięknymi podcieniami. Towarzyszą one zwiedzającym przemierzającym deptak Via Roma, który prowadzi do Piazza San Carlo. Plac okalają dwa kościoły o pięknych fasadach: Santa Cristina i San Carlo, a pozostałe budynki nawiązują do epoki baroku, bogato zdobione sztukateriami skrywają urokliwe kawiarnie i luksusowe sklepy. Wśród tubylców plac nazywany jest „Salonem Turynu”, co z pewnością nikogo nie zdziwi. Tłumy turystów można spotkać między innymi przed Cafe Torino i Pasticceria Stratta, to dwie najbardziej znany turyńskie kawiarnie, gdzie ilość kakaowych przysmaków przyprawia o zawrót głowy. W tych miejscach nie tylko zasmakujemy pysznych włoskich wypieków ale także przeniesiemy się do początku XX w za sprawą pięknych secesyjnych wnętrz.
Zwieńczeniem deptaku Via Roma jest ogromny Plazza Castello z niesamowitym pałacem Palazzo Madama, ważnym punktem dla łasuchów jest również Galeria Subalpina, gdzie od 140 lat czynna jest cukiernia Baratti & Milano. Ze wszystkich przewodnikach o Turynie jednoznacznie wynika, że symbolem Turynu jest Mole Antonelliana zwieńczony ogromną kopułą z iglicą., obecnie służy za punkt widokowy i Muzeum Kinematografii. Widok z góry zapiera dech w piersi, nie tylko można zobaczyć panoramę miasta, ale także Alpy.
Z Plazza Castello turystyczny szlak prowadzi na Plazza Reale, gdzie w kaplicy Świętego Jana Chrzciciela przechowywany jest Całun Turyński, który chroniony na co dzień w skrzyni za pancerną szybą, pokazywany jest tylko z wyjątkowych okazji. Największą w mieście świątynią jest jednak barokowy kościół Santurio della Consolata, a w jego sąsiedztwie może skosztować kawy w ponad stuletniej kawiarni Al. Bicerin, specjalnością jest kawa składająca się z wartsw kawy, gorącej czekolady i spienionego mleka.
Z Warszawy do Turynu jest około 1700 km, drogę tą możemy pokonać samochodem przez Niemcy lub Czechy, przewidywany czas podróży prawie 16h. Możemy też wybrać szybszy sposób mianowicie skorzystać z oferty linii lotniczych. Ze stolicy naszego kraju do włoskiego miasta kursują przewoźnicy niskokosztowi, którzy bilety lotnicze oferują w cenie 200 zł (dla jednej osoby). Lotnisko w Turynie jest doskonale skomunikowane z centrum miasta. autobusy kursują co pół godziny a bilet kosztuje 3 euro. W przypadku noclegu koszt w dwusoobowym pokoju w hotelu trzygwiazdkowym to koszt od 200 zł.