Żydowska Warszawa: co warto zobaczyć na terenie Muranowa?

Żydowska Warszawa: co warto zobaczyć na terenie Muranowa?

Dla tych osób, które interesują się historią polskich Żydów i chcą lepiej poznać ich kulturę, spacer po warszawskim Muranowie może się okazać niezwykle ciekawym doświadczeniem. W trakcie wycieczki po dzielnicy, która przed II wojną światową była największym skupiskiem ludności żydowskiej w stolicy, można ujrzeć sporo ciekawych pamiątek po Żydach oraz zobaczyć miejsca, które wiążą się z tragiczną historią tej społeczności. Na jakie obiekty warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Muranów to przede wszystkim tereny getta, które jeszcze w trakcie II wojny światowej zostało przez Niemców zrównane z ziemią. Po wojnie na teren Muranowa wkroczyła nowa zabudowa, nie oznacz to jednak, że pamięć o przedwojennych mieszkańcach tej dzielnicy zginęła. Wręcz przeciwnie – kto w czasie wycieczki po Warszawie chce poszerzyć swą wiedzę na temat polskich Żydów, ten zwiedzanie stolicy powinien zacząć właśnie od spaceru po terenie Muranowa. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w tej części Warszawy?

Na terenie Muranowa czeka na nas wyjątkowa atrakcja, której koniecznie trzeba poświęcić więcej uwagi. To nowoczesne muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego ekspozycja może na wielu z nas zrobić ogromne wrażenie. W nowoczesnym gmachu czeka sporo eksponatów i multimediów, dzięki którym można poznać dzieje polskich Żydów od czasów najdawniejszych, aż po czasy współczesne. W miejscu tym można jednocześnie zapoznać się z żydowską kulturą oraz z podstawowymi zasadami judaizmu. Ciekawie prezentuje się też najbliższe otoczenie muzeum. Pomnik Bohaterów Getta, przypominający o tym, którzy zginęli w powstaniu w 1943 roku, pomnik-ławeczka Jana Karskiego – oto najważniejsze obiekty, przy których warto się zatrzymać. Kto chce poznać więcej ciekawych miejsc związanych z Żydami z Muranowa, ten może się wybrać na spacer Żydowskim Traktem Pamięci. W czasie spaceru tym traktem, ujrzeć można wiele tablic, upamiętniających m.in. “Żegotę” oraz członków Żydowskiej Organizacji Bojowej. Ważnym punktem na tej trasie jest też Miła 2 (w trakcie wojny Miła18). Pod tym adresem mieściła się Kwatera Główna ŻOB, w której w dniu 8 maja 1943 roku przywódcy powstania w getcie, widząc jego klęskę, popełnili samobójstwo. Wyjątkowym miejscem na Żydowskim Trakcie Pamięci jest też charakterystyczny pomnik, ustawiony w miejscu, z którego w czasie wojny wywieziono do obozów koncentracyjnych około 300 tysięcy warszawskich Żydów. Był wśród nich m.in. Janusz Korczak -wybitny pedagog, który ze swoimi podopiecznymi został wywieziony do Treblinki. Jego symboliczny pomnik można ujrzeć na ulicy Okopowej, na terenie cmentarza, będącego najważniejszą nekropolią na terenie współczesnej Warszawy.

Dodaj komentarz