Żydowska Warszawa: co warto zobaczyć na terenie Muranowa?

Żydowska Warszawa: co warto zobaczyć na terenie Muranowa?

Dla tych osób, które interesują się historią polskich Żydów i chcą lepiej poznać ich kulturę, spacer po warszawskim Muranowie może się okazać niezwykle ciekawym doświadczeniem. W trakcie wycieczki po dzielnicy, która przed II wojną światową była największym skupiskiem ludności żydowskiej w stolicy, można ujrzeć sporo ciekawych pamiątek po Żydach oraz zobaczyć miejsca, które wiążą się z tragiczną historią tej społeczności. Na jakie obiekty warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Muranów to przede wszystkim tereny getta, które jeszcze w trakcie II wojny światowej zostało przez Niemców zrównane z ziemią. Po wojnie na teren Muranowa wkroczyła nowa zabudowa, nie oznacz to jednak, że pamięć o przedwojennych mieszkańcach tej dzielnicy zginęła. Wręcz przeciwnie – kto w czasie wycieczki po Warszawie chce poszerzyć swą wiedzę na temat polskich Żydów, ten zwiedzanie stolicy powinien zacząć właśnie od spaceru po terenie Muranowa. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w tej części Warszawy?

Na terenie Muranowa czeka na nas wyjątkowa atrakcja, której koniecznie trzeba poświęcić więcej uwagi. To nowoczesne muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego ekspozycja może na wielu z nas zrobić ogromne wrażenie. W nowoczesnym gmachu czeka sporo eksponatów i multimediów, dzięki którym można poznać dzieje polskich Żydów od czasów najdawniejszych, aż po czasy współczesne. W miejscu tym można jednocześnie zapoznać się z żydowską kulturą oraz z podstawowymi zasadami judaizmu. Ciekawie prezentuje się też najbliższe otoczenie muzeum. Pomnik Bohaterów Getta, przypominający o tym, którzy zginęli w powstaniu w 1943 roku, pomnik-ławeczka Jana Karskiego – oto najważniejsze obiekty, przy których warto się zatrzymać. Kto chce poznać więcej ciekawych miejsc związanych z Żydami z Muranowa, ten może się wybrać na spacer Żydowskim Traktem Pamięci. W czasie spaceru tym traktem, ujrzeć można wiele tablic, upamiętniających m.in. “Żegotę” oraz członków Żydowskiej Organizacji Bojowej. Ważnym punktem na tej trasie jest też Miła 2 (w trakcie wojny Miła18). Pod tym adresem mieściła się Kwatera Główna ŻOB, w której w dniu 8 maja 1943 roku przywódcy powstania w getcie, widząc jego klęskę, popełnili samobójstwo. Wyjątkowym miejscem na Żydowskim Trakcie Pamięci jest też charakterystyczny pomnik, ustawiony w miejscu, z którego w czasie wojny wywieziono do obozów koncentracyjnych około 300 tysięcy warszawskich Żydów. Był wśród nich m.in. Janusz Korczak -wybitny pedagog, który ze swoimi podopiecznymi został wywieziony do Treblinki. Jego symboliczny pomnik można ujrzeć na ulicy Okopowej, na terenie cmentarza, będącego najważniejszą nekropolią na terenie współczesnej Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.