Co to jest fitness?

Fitness jest pojęciem określającym różne rodzaje aktywności, do których można wykorzystywać dodatkowy sprzęt. Na czym on polega i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje fitnessu?

Początki fitness

Fitness został zapoczątkowany przez doktora medycyny Kenneth H. Cooper’a, który opracował trening aerobowy przyczyniający się do zwiększenia siły mięśniowej, a także poprawy zdolności krwinek do przenoszenia tlenu. W efekcie następowała poprawa funkcjonowania mięśnia sercowego. 

Ftness to również styl życia mający pozytywny wpływ na samopoczucie. Dzięki aktywności i odpowiednim nawykom żywieniowym można utrzymać szczytową formę. Ćwiczenia te mogą być wykonywane zarówno na zajęciach grupowych, jak i w domu

Fitness i jego rodzaje

Ćwiczenia fitness mogą różnić się od siebie intensywnością, a także wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu lub obciążenia. Rodzaj wykonywanego treningu powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości fizycznych, gdyż tylko wtedy będzie mieć pozytywny wpływ na poprawę wydolności organizmu, a ponadto pomoże rozbudować i zwiększyć siłę mięśni. Do najpopularniejszych treningów fitness zalicza się:

  • Aerobik- Jest to trening łączący w sobie rytmiczne ćwiczenia aerobowe z rozciąganiem, a także ćwiczeniami siłowymi. Celem aerobiku jest wzmocnienie siły mięśni i poprawa sprawności układu krążenia. Ćwiczenia wykonuje się do rytmicznej muzyki. To doskonały sposób na zgubienie tkanki tłuszczowej.
  • Step aerobik- jest to rodzaj specjalistycznego treningu doskonałego dla osób odchudzających się. Polega na wykonywaniu ćwiczeń mięśni nóg i pośladków. Dzięki temu, że trening wykonywany jest na niewielkim wzniesieniu, czyli tzw. stepie przyczynia się do intensywnego spalania tkanki tłuszczowej.
  • Pilates- jest treningiem opierającym się na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających jednak przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Jego celem jest wzmocnienie różnych grup mięśni, a także poprawa ich elastyczności. To doskonały sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych pleców.
  • Tabata- jest to trening interwałowy polegający na wykonywaniu ćwiczeń w krótkim czasie i szybkim tempie. Pomiędzy ćwiczeniami występują krótkie przerwy. Celem tabaty jest redukcja masy tłuszczowej, wzmocnienie mięśnia sercowego, a także zwiększenie wytrzymałości. To doskonały sposób na przyspieszenie metabolizmu.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia fitness?

Dzięki ćwiczeniom fitness można znormalizować przemianę materii, poprawić trawienie, a także wzmocnić układ sercowo-naczyniowy. To doskonały przepis na smukłą i wysportowaną sylwetkę. Systematyczne wykonywania ćwiczeń pozwala na rozwój koordynacji ruchów, a także ma pozytywny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia te zapobiegają osteoporozie, a także występowaniu zakrzepicy.

Dodaj komentarz