Antykoncepcja hormonalna – za i przeciw
Środki antykoncepcyjne powinny być dobrane do stylu życia i przede wszystkim być bezpieczne dla zdrowia. Zdarza się, że kobiety odwiedzając gabinet ginekologa proszą o receptę na antykoncepcję hormonalną, nie zdając sobie sprawy z wpływu tych środków na organizm. Dobry specjalista powinien najpierw przeprowadzić dokładne badania i wymienić wszystkie za i przeciw stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Czym kierować się wybierając antykoncepcję
Przy wyborze antykoncepcji hormonalnej czynnikiem decydującym jest przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania takiej metody. Lista przeciwwskazań może być dość długa i pacjentka koniecznie musi się z nią zapoznać. Dopiero po badaniach lekarz jest w stanie dobrać odpowiedni środek hormonalny dla konkretnej kobiety. Ważnym aspektem jest też wiek oraz informacje na temat przyszłego życia – lekarz musi wiedzieć, czy pacjentka planuje zostać matką i kiedy.
Przy wyborze odpowiedniej antykoncepcji hormonalnej liczy się także jej wpływ na samopoczucie oraz wygląd. Wiele środków wykazuje dodatkowe korzyści, takie jak redukcja trądziku, nadmiernego owłosienia, zmniejszenie obfitości miesiączek, a nawet zwiększenie libido. Jest to szczególnie ważne kiedy kobieta cierpi z powodu zespołu policystycznych jajników.
Jak dzialaja środki hormonalne?
Syntetyczne hormony dostarczane do organizmu (estrogen, progesteron) powodują zahamowanie owulacji i wpływają na zagęszczenie śluzu szyjkowego. To z kolei utrudnia plemnikom drogę do jajowodów i zmniejsza szansę na zapłodnienie. Rodzajów środków hormonalnych jest kilka – mogą być przyjmowane doustnie (tabletki, pigułki), ale też w formie krążków dopochwowych czy plastrów, które przykleja się na skórę. To, jaki rodzaj antykoncepcji hormonalnej zostanie zastosowany zależy od pacjentki i wyników badań. W każdej formie mogą się znajdować różne rodzaje i dawki hormonów – nie ma jednego środka, który będzie odpowiedni dla wszystkich pacjentek!
Same pigułki można podzielić na jedno- i dwuskładnikowe. Te pierwsze, tzw. mini pills zawierają tylko progestagen. Maja nieco niższą skuteczność i wymagają większej kontroli czasu przyjmowania. Jeżeli kobieta z różnych przyczyn nie może przyjmować estrogenów, pigułki jednoskładnikowe umożliwiają im korzystanie z antykoncepcji hormonalnej. Z kolei pigułki dwuskładnikowe – jak sama nazwa wskazuje – zawierają zarówno progestagen jak i estrogen.
Negatywne skutki oddziaływania dotyczą przede wszystkim kobiet z cukrzycą, zmianami naczyniowymi, przebytą w przeszłości chorobą zatorowo-zakrzepową czy cholestazą ciężarnych, a także kobiet palących papierosy. Prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji wzrasta także w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz u kobiet po 35. roku życia z chorobami towarzyszącymi. Antykoncepcja hormonalna może również powodować odlegle działanie w kontekście onkologicznym – zmniejszone ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, jajnika i trzonu macicy oraz zwiększone ryzyko raka piersi czy szyjki macicy.