Beskid Sądecki: niezwykła kraina pełna zabytków

Beskid Sądecki: niezwykła kraina pełna zabytków

Choć dla wielu z nas Beskid Sądecki to przede wszystkim wyciągi narciarskie oraz szlaki, dzięki którym można tu urządzać piesze wycieczki, ta grupa górska jest atrakcyjnym celem wypraw i dla miłośników pięknych zabytków. Jakie atrakcje zasługują w tej części kraju na szczególne wyróżnienie?

Dumą Beskidu Sądeckiego są wspaniałe uzdrowiska, na terenie których czekają na nas i piękne przykłady dawnej architektury, i pijalnie leczniczych wód. Najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym jest tu Krynica, na terenie której można podziwiać ciekawe przykłady zabudowy z XIX wieku. Czekają tu również inne atrakcje, jak słynna Góra Parkowa, malowniczy deptak oraz piękne parki. Dumą Krynicy jest też Muzeum Nikofora – wyjątkowa placówka muzealna, która skupiła się na sztuce nieprofesjonalnej oraz na osobie jednego z najważniejszych przedstawicieli tego nurtu. Innym uzdrowiskiem, które może oczarować turystów swym pięknem, jest Muszyna. Tu czekają na nas ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz wspaniałe Ogrody Sensoryczne. Zachwyca tu także kościół parafialny wraz z Ogrodami Biblijnymi, z kolei na miłośników historii i etnografii czeka pełne wspaniałych zbiorów Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego. Z obiektami zdrojowymi można się też spotkać w Żegiestowie – miejscowości znanej nie tylko z opuszczonego domu zdrojowego, ale i z przepięknych widoków na dolinę Popradu. Pijalnią, parkiem oraz malowniczym ryneczkiem może się też pochwalić Piwniczna – kolejne uzdrowisko leżące nad Popradem, do którego w czasie wycieczki po Beskidzie Sądeckim warto zajrzeć.
Miłośników historii oczarują dwa miasta, mogące się pochwalić wyjątkowymi perełkami dawnej architektury. Stary Sącz oczaruje turystów pięknym rynkiem oraz klasztorem Klarysek, z kolei na terenie Nowego Sącza czeka na gości szereg zabytkowych kamienic i zabytków sakralnych. Dumą tego miasta jest jednak rynek, którego centralną część zajmuje ratusz z XIX wieku.
Wspaniałe atrakcje o krajoznawczym charakterze czekają tu również na miłośników drewnianej architektury. Wycieczki po Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej to wyjątkowa szansa dla tych, którzy chcą zwiedzać zabytkowe cerkwie. Tych na terenie Beskidu Sądeckiego nie brakuje, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują obiekty w Powroźniku oraz w Złockiem. Zabytki te przypominają o Łemkach, którzy swego czasu zamieszkiwali w wielu wsiach leżących na terenie Beskidu Sądeckiego. Nie brak tu również pamiątek po społeczności żydowskiej, przy czym w gronie najważniejszych zabytków związanych z Żydami zaliczają się cmentarze w Krynicy oraz w Muszynie.

Wycieczki po tak pięknej grupie górskiej, jaką jest Beskid Sądecki, każdemu z nas dostarczy wiele radości. Tu niemal na każdym kroku czekają na nas przyrodnicze atrakcje, wspaniałe punkty widokowe oraz zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Efekt? Każdy turysta znajdzie tu dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób spędzi wolny czas w tej części kraju.

Dodaj komentarz