Biała Podlaska: jakie atrakcje zasługują tu na wyróżnienie?

Biała Podlaska: jakie atrakcje zasługują tu na wyróżnienie?

Biała Podlaska to jedno z ciekawszych miast we wschodniej części Polski oraz obowiązkowy punkt w programie wycieczki dla każdego, kto chce lepiej poznać Podlasie i jego dzieje. Jakie atrakcje czekają tu na gości? W jaki sposób można tutaj spędzić wolny czas?

Powodów, dla których warto zatrzymać się w tym mieście, jest sporo. Biała Podlaska może się pochwalić długą, sięgającą XV wieku, historią, w której bardzo ważną rolę odegrali Radziwiłłowie. To o nich przypomina najważniejszy zabytek miasta – XVII-wieczny zamek, służący obecnie jako siedziba Muzeum Południowego Podlasia. Wizyta na terenie zespołu parkowo-pałacowego Radziwiłłów to nie lada gratka dla każdego miłośnika sztuki i architektury. Czekają tu tak piękne obiekty, jak charakterystyczna wieża wjazdowa, XVIII-wieczne oficyny oraz kaplica św. Jozafata z XVII wieku, będąca niegdyś miejscem przechowywania relikwii tego ważnego dla neounitów świętego. Dodatkowo w mieszczącym się na terenie zamku muzeum można dziś ujrzeć wiele ciekawych ekspozycji, dzięki którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat historii i kultury tej części Podlasia. W muzeum tym znajduje się również największa w kraju kolekcja ikon, chętnie odwiedzana i przez miłośników sztuki cerkiewnej, i tych, którzy chcą poczuć magię Podlasia.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Z pewnością warto zaplanować trasę wycieczki w taki sposób, by pospacerować w rejonie Rynku. Można przy nim ujrzeć wiele pięknych kamienic oraz pomnik przedstawiający Józefa Ignacego Kraszewskiego. Biała Podlaska może się też pochwalić wieloma wspaniałymi zabytkami sztuki sakralnej, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje późnorenesansowy kościół św. Anny. Powstał on na przełomie XVI i XVII wieku w miejscu dawnego zboru ariańskiego, a kto zajrzy do jego wnętrza, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem wielu cennych dzieł sztuki. Pięknie prezentuje się tu barokowa kaplica św. Jana Kantego, w której można podziwiać wspaniałą sztukaterie oraz obrazy przedstawiające życie Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego “Sierotką”. Uwagę przyciąga też kaplica Różańcowa, znana jako miejsce spoczynku Tekli z Wołłowiczów Radziwiłłowej (żony Aleksandra Ludwika Radziwiłła). Warto też zwiedzić kościół rektoralny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, któremu patronuje św. Antonii, warto też zajrzeć do barokowego kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Dawniej służył on jako cerkiew unicka i sanktuarium św. Jozafata Kuncewicza, przy którym powstał klasztor bazyliański, przez pewien czas pełnił też rolę cerkwi prawosławnej. Dziś służy rzymskim katolikom, choć w jego wnętrzu wciąż najważniejsze miejsce zajmuje obraz przedstawiający św. Jozafata – najważniejszego unickiego świętego.

W trakcie spaceru po Białej Podlaskiej warto też zwrócić uwagę na gmach Akademii Bialskiej, dziś służący jako siedziba liceum. Szkoła ta rozpoczęła swą działalność w latach 20-tych XVII wieku jako filia Akademii Krakowskiej i do dziś znana jest z wysokiego poziomu kształcenia. Na długiej liście jej absolwentów znajduje się m.in. Józef Ignacy Kraszewski, który jest jednocześnie patronem mieszczącego się tu obecnie liceum.

Dodaj komentarz