Najpiękniejsze plaże Wyspy Korcula w Dalmacji

Najpiękniejsze plaże Wyspy Korcula w Dalmacji

Wyspa Korcula znajduje się w południowej Dalmacji i znana jest jako wyspa słynnego podróżnika Marco Polo. Korcula jest oddzielona od półwyspu Peljesac wąskim kanałem. Połączenia promowe są prowadzone między Domince i Orebic. Podróż promem trwa tylko 15 minut, a rejsy są dosyć częste, zwłaszcza w sezonie. Wyspa Korcula to piękna wyspa z bujną roślinnością, pięknymi plażami i zabytkami, mająca naprawdę wiele do zaoferowania turystom. Wzdłuż brzegów wyspy znajdują się miejscowości Korcula, Lumbarda, Vela Luka, podczas gdy we wnętrzu można znaleźć takie miasteczka jak Zrnovo, Pupnat, Cara, Smokvica i Blato.

Plaża Przina

Vela Przina znajduje się w południowej części wyspy, w miejscowości Lumbarda. Korcula i Lumbarda mają regularne połączenia autobusowe, a podróż trwa około 15 minut. Plaża Przina jest dobrze chroniona przed północnymi wiatrami, ale gdy wieje wiatr z południa, istnieje ryzyko występowania bardzo wysokich fal. Nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole, i jest tu także boisko do siatkówki plażowej. Tuż obok plaży znajduje się płatny parking. Na plaży znajduje się jedna kawiarnia, która serwuje fast foody.

Plaże Wyspy Badija

Badija to popularne miejsce na wycieczki z Korculi. Wyspa Badija należy do archipelagu Korcula i jest największą spośród jego 20 wysp. Łodzie- taksówki żeglują na Badija z nabrzeża Korculi. Bilet w obie strony wynosi około 20 kun, a podróż trwa 15 minut. Wyspa Badija jeszcze w ubiegłym wieku była zamieszkana przez franciszkanów, którzy odnowili stary klasztor. Istnieją tu również różne restauracje, które są otwarte w miesiącach letnich, a jedną z atrakcji wyspy są jelenie, które bez strachu podchodzą do turystów czekających na pyszny posiłek.
Plaża jest kamienista, częściowo zasłonięta przez gęstą roślinność, która zapewnia cień. Dostęp do morza jest umiarkowany i wysypany białymi kamieniami. Na Badija jest również plaża dla nudystów.

Plaża miejska w Korculi

Miejska plaża w Korculi znajduje się zaledwie 200 metrów od Starego Miasta, w kierunku Hotelu Park. Plaża jest kamienista i znajduje się na niej kilka barów i restauracji. Biorąc pod uwagę, że jest to publiczna plaża, zlokalizowana w pobliżu kilku hoteli (Marco Polo Park, Liburnia) należy spodziewać się tłumów, szczególnie podczas wakacji w sezonie letnim. Udogodnienia na plaży to mobilne WC, mała restauracja i leżaki.

Pupnatska luka

Pupnatska luka jest z pewnością jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Znajduje się w południowej części wyspy, zaledwie 5km od miasta Punat. Do zatoki można dostać się nie utwardzoną, ale w miarę przyzwoitą drogą. W pobliżu plaży jest obszar wykorzystywany jako parking. Plaża jest kamienista z ładnym wejściem do morza i jest odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi.

Plaża miejska we Vranac- Vela Luka

Plaża miejska we Vranac została zbudowana w 1924 roku, a w 2012 roku została całkowicie odnowiona i urządzona. Podczas odnawiania plaży oferta turystyczna Vela Luka została podniesiona na wyższy poziom standardu. Plaża jest kamienista i można wypożyczyć parasole oraz leżaki. Na plaży znajduje się kawiarnia i restauracja.

Plaża na wyspie Proizd

Wyspa Proizd znajduje się przy wejściu do Vela Luka i jest to miejsce, które warto odwiedzić będąc w pobliżu. Ze względu na wyjątkową jakość morza, Proizd została nazwana „najlepszą plażą na chorwackim wybrzeżu” w 2007 roku. Proizd jest dostępna po półgodzinnej podróży łodzią, ale przy wykorzystaniu łodzi motorowej można się tam dostać w ciągu kilku minut. Na wyspie znajduje się mały dok i restauracja z szerokim wyborem dań kuchni dalmatyńskiej. Proizd jest otoczony krystalicznie jasnymi i czystymi wodami oraz piaszczystymi plażami w skalistych zatoczkach. Jeśli więc ktoś marzy o ucieczce od wielkich tłumów, a jednocześnie chce się cieszyć pięknym, błękitnym morzem, to Proizd jest najlepszym wyborem.

Dodaj komentarz