Największe atrakcje San Francisco

Największe atrakcje San Francisco

San Francisco – miasto kontrastów. Z jednej strony mają tu siedziby największe światowe koncerny, z drugiej zaś w mieście tym znajduje się dzielnica uznawana za najbardziej niebezpieczną w całym USA, gdzie panuje największe bezrobocie. Poznaliśmy zarówno tą piękną jak i ciemniejszą stronę miasta i według nas jest to jedno z ciekawszych miejsc w zachodniej części USA.

Niezaprzeczalnym numerem 1 jeśli chodzi o atrakcje San Francisco jest bez wątpienia most Golden Gate. Wizytówka miasta.

“Złota Brama” łączy San Francisco z hrabstwem Marin nad cieśniną Golden Gate. Stanowi on bardzo ważny węzeł komunikacyjny i jest głównym celem wycieczek do San Francisco. Ma długość prawie 3 kilometrów i leży 67m nad powierzchnią wody. W chwili jego budowy (1933-1937) był najdłuższym wiszącym mostem. Status ten utrzymał do 1965r.

Most wywarł na nas ogromne wrażenie. Jego kolor zmienia się w zależności od położenia słońca i intensywności jego promieni. Najpiękniej prezentuje się o zachodzie słońca, zatem polecamy wybrać akurat ta porę na jego podziwianie. Most jest tak ciekawie wyeksponowany, że widać go bardzo dobrze z prawie całego wybrzeża.

Golden Gate ma też swoją ciemną stronę. Od momentu jego powstania był świadkiem ponad 1600 prób samobójczych. Przy wjeździe na most znajduje się nawet tabliczka, która ma za zadanie uświadomić osoby chcące sobie odebrać życie, że mogą one liczyć na wsparcie i że zawsze jest nadzieja.

ALCATRAZ

Kolejną “wizytówką” miasta jest słynne więzienie o zaostrzonym rygorze – Alcatraz. Odwołania do tego miejsca można znaleźć w niemal każdej części miasta. Więzienie to jest nieczynne od 1963r (zamknięte m.in z powodu wysokich kosztów utrzymania). Przyciąga ono rzesze turystów spragnionych zobaczenia w jakich warunkach mieszkał jego najsłynniejszy więzień – Al Capone. Miasto chwali się, że podczas 29 lat funkcjonowania więzienia nikomu nie udało się z niego uciec, odnotowano jednak aż 14 prób ucieczki z udziałem 34 więźniów.

Do Alcatraz są organizowane wycieczki, które cieszą się ogromną popularnością. Rezerwacje trzeba robić na kilka miesięcy wstecz. Wśród pamiątek z San Francisco królują figurki z więźniami, Alem Capone, czy budynkiem więzienia.

Fisherman’s Wharf i Pier 39

Przy Pier 39 i na skraju dzielnicy Fisherman’s Wharf znajduje się najsłynniejsze centrum handlowe San Francisco z licznymi restauracjami, a zarazem jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych jakim jest platforma z lwami morskimi. Z pobliskiego molo odpływają statki wycieczkowe w kierunku mostu Golden Gate lub więzienia Alcatraz. Molo stanowi też jeden z lepszych punktów, z którego można oglądać właśnie Alcatraz i oba mosty- Bay Bridge i Golden Gate. W pobliskich barach można znaleźć najlepsze owoce morza na całym zachodnim wybrzeżu oraz spróbować lokalnych potraw tj kanapki z owocami morza, czy zupa w bochenku chleba, którą zajadają praktycznie wszyscy.

Tramwaj linowy

Kolejną słynną atrakcją San Francisco jest kolejka szynowo-linowa. Jest to jedyna na świecie kolejka napędzana właśnie w taki sposób. Sieć kolejki linowej stanowi część intermodalnego transportu miejskiego należącego do miasta Municipal Railway i jest ikoną SF. Spośród 23 linii powstałych pomiędzy latami 1873 a 1890 rokiem 3 funkcjonują do dzisiaj. Kolejki do tramwaju są niemałe – zwłaszcza w okolicach Lombard Street, dlatego warto jest zaplanować sobie przejażdżkę z odpowiednim wyprzedzeniem. Poniższy obrazem przedstawia trasę tramwaju. Na czerwono zaznaczone są linie, które funkcjonują obecnie.

Ciekawe dzielnice SF

Jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych dzielnic w mieście jest Chinatown. Chińska dzielnica koncentrująca się wokół ulic: Grant Avenue i Stockton Street. Jest nie tylko największym i najstarszym skupiskiem chińskiej imigracji w tym mieście, ale też najstarszym Chinatown w Ameryce Północnej i największym ośrodkiem chińskiej społeczności poza Azją. W tej części miasta można podziwiać jedne z piękniejszych murali, skosztować azjatyckiej kuchni i zrobić całkiem niedrogie zakupy. 🙂

Niedaleko Chinatown znajduje się dzielnica finansowa z przeszklonymi wieżowcami, z których rozpościera się niesamowity widok na miasto i oba mosty. Rozciąga się ona od dzielnicy chińskiej w dół do samego wybrzeża.

Wybrzeże

Najbardziej malowniczą częścią San Francisco jest według mnie wybrzeże prowadzące od Fisferman’s Wharf w kierunku mostu Golden Gate- Marina Blvd przechodząca dalej w Mason St. Mijając liczne parki można podziwiać przepiękne szeregowce z jednej strony, wiktoriańskie domki, most Golden Gate, Alcatraz i część portową.

Dodaj komentarz