Toba – wulkaniczne jezioro na Sumatrze

Toba

Indonezja staje się coraz popularniejszą destynacją wśród turystów, z racji większej dostępności, a także wzrostu zamożności społeczeństwa i większego zainteresowania regionami azjatyckimi. Największą z wysp, która należy do Indonezji i położona jest w Archipelagu Malajskim, jest właśnie Sumatra, na której znajduje się jezioro Toba. Dlaczego Toba jest tak wyjątkowe?

Największe jezioro kalderowe na świecie 

Toba jest jeziorem wulkanicznym, które jak sama nazwa wskazuje, powstało kilkanaście tysięcy lat temu, po erupcji wulkanu o tej samej nazwie. Erupcja była tak silna, najwyższa z możliwych w skali, że przyczyniła się do zmian klimatycznych, niemal na całej kuli ziemskiej. Jezioro to jest tak ogromne (2000 m2), że na jego powierzchni znajduje się wyspa Samosir, na której to do początku wieku XX, zamieszkiwali kanibale. Kanibalizm polegał głównie na zjadaniu osób starszych i schorowanych, tych których utrzymanie w plemieniu wydawało się bezowocne. Obecnie Samosir zamieszkuje tamtejszy lud Batak. Ludność ta zamieszkuje charakterystyczne domy, zbudowane z drewna. Kształtem podobne są do łodzi.

Mimo, iż lud ten jest ludem pierwotnym, wywodzącym się od kanibali, większość pozycji w państwie, zajmowana jest głównie przez Bataków. Wszyscy mieszkańcy wyspy Samosir, doskonale znają język indonezyjski i wiele z nich zostaje lekarzami czy prawnikami. Do obowiązków i codziennych zajęć tych, którzy zdecydują się zostać na wyspie należy przede wszystkim rolnictwo: uprawa ryżu, kukurydzy. Każdy kto zdecyduje się odwiedzić jezioro Toba, powinien przyjrzeć się, jak żyje tamtejsza ludność.

Toba – wulkaniczne jezioro na Sumatrze

Toba to największe tego typu jezioro na świecie. Jezioro to jest tak unikatowe, nie tylko ze względu na swoją topologię, ale również- położenie. Znajduje się ono bowiem na wysokości około 900 metrów nad poziomem morza, a temperatura, która tam panuje to około 20 stopni Celsjusza. Chociaż nie jest to największe jezioro świata, bo nie wyróżnia się swoją powierzchnią, to jest to jeden z najważniejszych punktów podróży, dla osób, które decydują się na wizytę w Indonezji.

Dojazd do wyspy jest bardzo łatwy. Istnieje opcja dopłynięcia łodzią lub promem. Natomiast na wyspie, najbardziej polecane dla turystów, jest poruszanie się skuterem, nawet bez prawa jazdy! Wyspa daje dużo możliwości- zapierające dech w piersiach widoki wodospadów, gorące źródła, są czymś czego nie znajdziemy gdzie indziej na świecie. Miejsce to pełne jest także historii, wiele zabytków, skansenów, pozostałości po wcześniej żyjących kulturach, to niezwykłe urozmaicenie podróży każdego, kto uda się na Samosir.

Dodaj komentarz