Viatoll – jak z niego korzystać?
Odpowiednikiem europejskiej eurowiniety jest via TOLL – polski system poboru opłat za przejazd drogami krajowymi. Od 2011 roku, system viatoll zastępuje pobór opłat za pomocą papierowych winiet. To rozwiązanie wdrożone przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, zlecone firmie Kapsch działa od 3 lipca, skutecznie zasilając Krajowy Fundusz Drogowy.
Do korzystania z tego systemu zobowiązani są kierowcy wszystkich pojazdów mechanicznych – od motocykli, po ciężarówki, z uwzględnieniem autobusów. Pojazdy podzielone zostały na dwie kategorie. Granicę, która je dzieli wyznacza masa pojazdu. Jedną grupę stanowią auta, których masa całkowita nie przekracza 3,5 t. Pojazdy ważące więcej zaliczają się do drugiej grupy.
Polskie, płatne drogie
Oczywiście nie każdy kilometr polskiej drogi kosztuje. System viatoll obsługuje dwa odcinki, dwóch autostrad. Kolejne trzy są zarządzane przez prywatne podmioty. Viatoll zarządza odcinkiem autostrady A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica i A2 Konin – Stryków. Prywatni koncesjonariusze obsługują po jednym odcinku autostrady A1, A2, A4.
Kupno dokumentu viatoll
Zakup winiety systemu viatoll jest możliwy manualnie – w punktach poboru opłat rozlokowanych na trasie bądź elektronicznie. Osoby, wybierające pierwszy sposób płatności pobierają bilet przy wjeździe na autostradę. Płatność należy uregulować przy zjeździe z trasy. Płatność internetowa to typowa transakcja elektroniczna. Użytkownik dokonuje rejestracji w panelu klienta, logowania. Tam deklaruje się dane techniczne pojazdu, dokonuje zakupów i płatności. Co do ceny – najmniej będą musieli zapłacić właściciele motocykli. 1 km autostrady będzie kosztował 0,05 gr. Kierowcy pojazdów czterokołowych, których masa nie przekroczy 3,5 t zapłacą o 5 groszy więcej – 0,10.
Konta viatoll
Twórcy umożliwiają kierowcy wybór jednego z dwóch kont. Pierwsze – przedpłacone. Drugie z odroczoną płatnością. Konto przedpłacone – pre – pay zobowiązuje klienta do posiadania odpowiedniej sumy pieniędzy, w momencie zakupu winiety. Stan konta nie może jednak przekroczyć 1000 złotych, na jeden pojazd. Na konto post – pay, najpierw naliczane są koszty użytkowania autostrad. Należy je uregulować do 14 dni, od momentu otrzymania rachunku. Umowę założycielską obydwu kont należy podpisać w Miejscu Obsługi Klienta. Niedawno stworzono aplikację mobilną viaTOLL, która umożliwia dokonywania płatności przez smartfona. Mogą jej używać posiadacze telefonów z androidem lub iOS. Programiści pracują nad wersją aplikacji, na telefony z systemem Windows Phone.