Zycie w amerykańskich metropoliach

Zycie w amerykańskich metropoliach

Czwartym pod kątem wielkości terytorium państwem są USA Ameryki Północnej, której rdzennymi mieszkańcami byli Indianie. Wraz z odkryciem poprzez Kolumba Ameryki w 1492 r. kontynent zapełniać się zaczął białym człowiekiem z Europy, który narzucił pierwotnym jego mieszkańcom, najczęściej rozlewając ich krew, swoje prawa i rządy. Jak żyli i mieszkali Indianie możemy się na dzień dzisiejszy dowiedzieć z licznych osad zachowanych na obszarze Mesa Verde.

Niezwykłym miejscem, mówiącym dużo o kulturze Indian, jest osada Taos Pueblo, będąca zespołem budowli i ceremonialnych ośrodków, zbudowanych z suszonych na słońcu, glinianych cegieł. Założona w X w. osada do dzisiejszego dnia żyje i cały czas jest zamieszkiwana poprzez kultywujących własną tradycję Indianie Pueblo. To żywe wręcz muzeum wpisano 20 lat temu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający je turyści bardzo chętnie kupują od Indian na pamiątkę skórzane, ceramiczne lub ze srebra wyroby i wyjątkowo cieszące się popularnością mokasyny.

Przez lata Stany Zjednoczone była dla Polaków lepszym światem, do którego chciało się za wszelką cenę wyrwać z socjalistycznego, zniewolonego i zakłamanego kraju. Aktualnie, ciesząc się wolnością, niewielu marzy o zamieszkaniu w Usa, niemniej jednak wielu z tych niechętnych chętnie, chociaż raz, by przemierzyło tan kraj z zachodu na wschód, zahaczając o jego największe i słynne na cały świat atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Park Narodowy Yellowstone z szeregiem występujących na jego terenie zjawisk termalnych. Oprócz spotkania w nich wilków, bizonów i niedźwiedzi grizzly zobaczymy tam też największe zbiorowisko gejzerów na świecie.

Innym fenomenem przyrodniczym zasługującym na odwiedzenie jest Park Narodowy Wielkiego Kanionu. Ten najpiękniejszy i najbardziej efektowny wąwóz świata wyrzeźbiła rzeka Kolorado. W jej skalnych warstwach poziomych odnajdzie się ślady prehistorycznego osadnictwa i dokona gruntownej analizy geologicznej historii Ziemi.

Amerykańskie metropolie żyją 24 godziny na dobę 356 dni w roku w ogólności nie zasypiając, oślepiając nocami ogromnych rozmiarów kolorowymi reklamami, a w dzień przerażając ogromem drapaczy chmur, których najwięcej jest w Nowym Jorku. W tym mieście człowiek w rzeczywistości czuje się nieznaczny i zagubiony, niemniej jednak także szczęśliwy, że ma możliwość to wszystko zobaczyć. Warto poczuć klimat tutejszego życia i odwiedzić jeden z pubów, żywcem znanym nam z niejednego amerykańskiego filmu. W Nowym Jorku zobaczymy symbol Stanów Zjednoczonych, kolosalny posąg Statuę Wolności, którą kraj ten otrzymał w darze od Francji.

Całkiem możliwe, że niedługo zniesione zostaną dla obywateli RP wizy wjazdowe na grunt Usa, co znacznie nam ułatwi odwiedzanie i zwiedzenie tego państwie. Dzięki internetowym serwisom turystycznym i ich wyszukiwarkom połączeń lotniczych upolujemy sobie tanie loty do Nowego Jorku i innych amerykańskich miast. Warto zajrzeć do szalonego Las Vegas, kolebki jazzu Nowego Orleanu, a dosłownie i Disneylandu, z którego nie tylko dzieci posiadają przeogromną frajdę.

Dodaj komentarz